Hlavní obsah
Americký prezident Donald Trump Foto: Leah Millis, Reuters

Trump musel couvnout. Americké školy otevřou později

Školy v koronavirem nejpostiženějších amerických státech budou muset otevřít o několik týdnů později. Připustil to včera americký prezident Donald Trump, pro něhož až dosud bylo otevření všech škol po konci letních prázdnin politickou mantrou.

Americký prezident Donald Trump Foto: Leah Millis, Reuters
Trump musel couvnout. Americké školy otevřou později

Trump neváhal kvůli tomu hrozit vzpurným školám odebráním federálních peněz, nesouhlasící opoziční demokraty vinil z politického kalkulu a ještě ve středu prohlásil, že nemá problém poslat zkraje podzimu zpět do lavic svého čtrnáctiletého syna Barrona či své vnuky.

Barron se bude učit přes internet

Soukromá škola v Marylandu, kam prezidentův nejmladší potomek chodí, přitom už v té době rodiče informovala, že výuku po prázdninách omezí nebo zcela přesune na internet, podotkl list The New York Times. V normálním režimu po prázdninách přitom otevře jen minimum škol, ukázal zároveň průzkum agentury AP.

Trump v pátek vzkázal, že otevření škol je v kompetencích guvernérů jednotlivých států a že by se mělo řídit postojem epidemiologů. Nákaza je přitom stále na vzestupu zhruba ve čtyřicítce z padesáti amerických států, přičemž nejhorší je nyní situace na jihu a západě země.

Republikáni ruší hlavní část sjezdu

Republikáni kvůli tomu zrušili i hlavní část nominačního sjezdu, kde měli Trumpa formálně potvrdit jako stranického kandidáta do listopadových prezidentských voleb.

Plánovaná masová akce v Jacksonvillu na Floridě se vůbec neuskuteční, v omezeném režimu se 24. srpna odehraje pouze čtyřhodinové setkání v Charlotte v Severní Karolíně. „Není ta správná doba na to, abychom měli velký sjezd,“ připustil prezident.

Demokraté už dříve oznámili, že sjezd z větší části přesunou na internet. Kandidát Joe Biden by ale měl stranickou nominaci osobně převzít v Millwaukee ve Wisconsinu, kam byla původně celá akce na 17. až 20. srpna naplánována.

Covid ve Spojených státech
Případy celkem: 4,25 milionu
Oběti: přes 148 tisíc
Aktivní případy/mil. obyvatel: 6260
Testy/mil. obyvatel: 158 615

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků