Hlavní obsah
Joe Biden Foto: ČTK/AP

Delawarského senátora Joea Bidena si kvůli jeho zkušenostem vybral v roce 2008 kandidát Demokratické strany na prezidenta Barack Obama za svého viceprezidenta. Obama ve volbách počátkem listopadu uspěl, a Biden tak od ledna 2009 převzal druhou nejvýznamnější pozici v USA. Po Obamově boku pak uspěl i ve volbách v roce 2012. V roce 2020 by pak rád usedl i v prezidentské funkci.

Joe Biden Foto: ČTK/AP
Joseph Robinette Biden

Biden (ročník 1942) byl v roce 2008 jedním z nejdéle sloužících mužů v Senátu. Poprvé ho do něj zvolili v roce 1972, tehdy byl pátým nejmladším senátorem v amerických dějinách.

Biden byl především dlouhodobým členem a později předsedou senátní komise pro zahraniční vztahy. Jeho zkušenosti a znalosti zahraniční politiky jasně vyčnívaly z viceprezidentských televizních debat jak se Sarah Palinovou v roce 2008, tak s Paulem Ryanem na podzim 2012. Biden podporoval intervenci NATO v Bosně a hlasoval také pro americkou invazi v Iráku, i když později se dal k oponentům postupu USA v zemi.

V Senátu ale Biden působil i v justiční komisi, které také krátce předsedal.

Viceprezident Joe Biden s prezidentem Barackem Obamou

Foto: Kevin Lamarque, Reuters

Senátor Joseph Biden se sám dvakrát ucházel o prezidentský post. Boj o nominaci v roce 1988 i 2008 ale vzdal v počátku kampaní.

Koncem srpna 2008 se do boje o Bílý dům zapojil znovu, když si ho do listopadových voleb jako svou pravou ruku vybral kandidát demokratů Barack Obama. Obama ve volbách uspěl a Biden se stal prvním viceprezidentem-římským katolíkem.

Pikantní bylo, že republikána Johna McCaina, který s Obamou soupeřil, Biden v roce 2004 navrhoval prezidentskému kandidátovi demokratů Johnu Kerrymu na post viceprezidenta. O Bidenovi se tehdy hovořilo jako o možném budoucím ministru zahraničí.

Biden na postu viceprezidenta setrval i po prezidentských volbách v roce 2012, kdy jako dvojka Baracka Obamy pomohl porazit republikánské duo Romney - Ryan.

Ještě v době, kdy zastával pozici viceprezidenta, se objevovaly spekulace o tom, že by Biden mohl sám kandidovat na prezidenta ve volbách 2016. Svou kandidaturu nakonec oznámil až pro další volby v roce 2020 a hned se dostal mezi jasné favority demokratů.

Za jeho popularitou stojí i překvapivá porážka favoritky minulých prezidentských voleb Hillary Clintonové, která nestačila na Donalda Trumpa. Velká část demokratů nechce riskovat další porážku a ráda by za kandidáta zvolila umírněného politika, který by dokázal získat hlasy i Trumpových voličů. Biden tuto podmínku podle mnohých naplňuje.

I jemu se však nevyhnula některá obvinění. Krátce před tím, než oznámil svou kandidaturu, se ozvalo několik žen, které obvinily Bidena z nepřístojných projevů náklonosti, a to včetně doteků a polibků. Sám Biden uvedl, že je to součást jeho vystupování a označil se za „kontaktního politika“. Nicméně se ženám omluvil za svoje chování v minulosti.

Viceprezidentská televizní debata 2012 mezi Bidenem a Paulem Ryanem

Foto: Profimedia.cz

Joe Biden po televizní debatě s republikánkou Sarah Palinovou v roce 2008

Foto: Profimedia.cz

Při nehodě ztratil manželku a dceru

Biden se narodil v Pensylvánii, ale když mu bylo deset roků, přestěhoval se s rodiči do Delaware kvůli tomu, že jeho otec nemohl za úpadku v padesátých letech sehnat práci. Tato zkušenost měla ovlivnit jeho budoucí politické postoje.

Biden měl v mládí řečové potíže, které odstranil až v době studií. Graduoval v oboru historie a politických věd na delawarské univerzitě v Newarku. Poté nastoupil na univerzitu v Syracuse ke studiu práv. Povolání do Vietnamu nedostal kvůli astmatu z dětství. Sám se také neúčastnil protiválečných protestů, údajně ho zaměstnávala škola a manželka, jíž se v roce 1966 stala Newyorčanka Neilia Hunterová. Doktorát získal Biden o dva roky později.

Učitelskou kariéru záhy vystřídal vstup do politiky, v níž se zpočátku mimo jiné zasazoval o stažení USA z Vietnamu a občanská práva.

Manželům Bidenovým se brzy po sňatku narodily tři děti: Joseph Beau (1969), Robert Hunter (1970) a Naomi Christina (1971). Radost ze zvolení do Senátu překazila tragická dopravní nehoda před Vánoci 1972. Zemřela Bidenova žena i roční dcera. Synové byli vážně zranění, ale později se zotavili. Rezignaci Bidenovi rozmluvil šéf demokratů v Senátu Mike Mansfield a Biden složil senátorskou přísahu od lůžek zraněných synů. Posléze kvůli péči o syny do práce ve Washingtonu denně hodinu a půl dojížděl vlakem. V roce 1975 potkal Jill Tracy Jacobsovou, s kterou se o dva roky později oženil. Mají spolu dceru Ashley Blazer (1981).

Biden s manželkou Jill

Foto: ČTK/AP

Bidenovo působení v Senátu za více než tři dekády přerušily jen zdravotní potíže. Kvůli mozkové aneurysmě byl v roce 1988 operován hned dvakrát.

Biden proslulý mezi Američany svým méně formálním vystupováním, tvrdí, že se v životě nedotkl alkoholu. Odradily ho od toho zkušenosti s alkoholiky v širší rodině.

Bidenovy postoje
V Senátu se zásadně podílel na vzniku několika trestních zákonů (jeden je znám jako Bidenův trestní zákon) a zákona proti násilí na ženách.
V 90. letech kritizoval postup vyšetřovatele Kennetha Starra při vyšetřování kauz Whitewater a Monica Lewinska. Hlasoval pro zproštění viny tehdejšího prezidenta Billa Clintona.
Biden připravil také několik protidrogových zákonů, mimo jiné se zasadil o postavení steroidů mimo zákon.
V zahraniční politice Biden obhajoval nálety NATO v Bosně. Zároveň žádal zrušení zbrojního embarga a výcvik bosenských muslimů. Srbského vůdce Slobodana Miloševiče nazval válečným zločincem.
Biden hlasoval proti první válce v Perském zálivu v roce 1991 a o jedenáct let později vyzýval prezidenta George Bushe ml., aby invazi do Iráku odložil až do vyčerpání veškerých diplomatických snah. Nakonec pro zásah v Iráku zvedl ruku. Později postup USA v zemi kritizoval. Navrhoval rozdělit Irák do tří federálních oblastí: kurdské, šíitské a sunnitské.
Biden v roce 2008 hlasoval i pro plán vládní finanční pomoci v hodnotě 700 mld. dolarů bankovnímu sektoru v krizi.
Stejně jako Barack Obama je Biden pro potraty. Biskup diecéze ve Wilmingtonu ho za to kritizoval, zakázal mu veřejně vystupovat v katolických školách a přijímat od něj svátost.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Reklama

Výběr článků