Hlavní obsah
Volby 2020: Jak získat a uplatnit voličský průkaz Foto: Novinky

Jak získat a uplatnit voličský průkaz

Volič, který z nějakého důvodu nebude moci anebo nehodlá volit ve volebním okrsku, ve kterém je veden podle svého bydliště, může žádat o vystavení voličského průkazu, s nímž může přijít k volbám i na jiném místě.

Volby 2020: Jak získat a uplatnit voličský průkaz Foto: Novinky
Jak získat a uplatnit voličský průkaz

O průkaz lze žádat několika způsoby ode dne vyhlášení voleb až do uzavření stálého seznamu voličů (či u některých voleb do uzavření zvláštního seznamu vedeného zastupitelským úřadem).

O vydání průkazu lze žádat obecní či zastupitelský úřad nejpozději 7 dnů před konáním voleb. Žádost musí být podána v listinné podobě opatřené úředně ověřeným podpisem voliče nebo v elektronické podobě zaslané prostřednictvím datové schránky. Obecní úřad nebo zastupitelský úřad nejdříve 15 dnů přede dnem voleb předá voličský průkaz osobně voliči nebo osobě, která se prokáže plnou mocí s ověřeným podpisem voliče žádajícího o vydání voličského průkazu, anebo jej voliči zašle.

Voličský průkaz se nevydává pro volby do obecních zastupitelstev.

Prezidentské volby

Voličský průkaz umožňuje držiteli volit v jakémkoliv volebním okrsku v ČR i jakémkoliv zvláštním volebním okrsku v zahraničí.

Volby do Poslanecké sněmovny

Stejně jako při volbě prezidenta umožňuje voličský průkaz volit v jakémkoliv volebním okrsku v ČR i jakémkoliv zvláštním volebním okrsku v zahraničí.

Senátní volby

Volič s trvalým pobytem na území ČR může s průkazem hlasovat v jakémkoliv okrsku z volebního obvodu, v němž je hlášen k trvalému pobytu a v němž volby probíhají. Volič trvale žijící v zahraničí může volit v kterékoliv volební místnosti v ČR.

Volby do Evropského parlamentu

S voličským průkazem můžete hlasovat v jakémkoliv volebním okrsku v České republice.

Krajské volby

S voličským průkazem můžete přijít hlasovat v jakémkoliv volebním okrsku kraje, v němž jsou vyhlášeny volby a ve kterém jste přihlášeni k trvalému pobytu.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků