Hlavní obsah
V jídelně upekli i vlastní housky. Byla i varianta pro alergické děti. Foto: Denisa Doležalová, Právo

V Ostravě začal projekt na lepší školní jídelny

Trhané vepřové maso s pečeným bramborem z pece, smetanový krém s pažitkou a restované zelí jako české menu, domácí cheeseburger s hranolky z pece jako street food, bermudský rybí karbanátek a cibulová marmeláda z mezinárodního menu a zdravý luštěninový salát. Na takovém obědě si v úterý pochutnali žáci ze ZŠ Ivana Sekaniny v Ostravě-Porubě.

V jídelně upekli i vlastní housky. Byla i varianta pro alergické děti. Foto: Denisa Doležalová, Právo
V Ostravě začal projekt na lepší školní jídelny

Odstartoval zde pilotní projekt města Ostravy nazvaný Fajne školní bistro, v rámci kterého se magistrát snaží zkvalitnit stravování ve školních jídelnách. Známý ostravský šéfkuchař David Valíček vždy jeden den pomáhá kuchařkám s organizací, přípravou pokrmů i jejich servírováním. Kromě něj pomáhají i studenti oboru nutriční terapeut a žáci Střední školy společného stravování z Ostravy-Hrabůvky.

Vždy se musí vejít do norem a tabulek, které nastavují nutriční hodnoty i cenu jídla. Cena porce nesmí přesáhnout 34 korun.

Za běžného provozu by to byl problém

„Kuchařky jsou šikovné, udělaly dnes kus práce. Mají velkou trpělivost, protože je to úplně něco jiného, než je normálně tradiční výdej jídla,“ zhodnotil Valíček.

Spokojený byl i kuchařský tým, který však upozorňoval, že během běžného provozu by se čtyři takováto jídla nedala zvládnout. Normálně totiž vaří jen jedno jídlo, nicméně i v bezlepkové a bezmléčné variantě pro alergiky.

Školákům nejvíce chutnal domácí cheeseburger s hranolky z pece.

Foto: Denisa Doležalová, Právo

Vedoucí školní jídelny Renáta Waisrová řekla, že kromě všech nařízení, co musí při sestavování jídelníčku řešit, se snaží vnímat i to, co školákům chutná.

„Jsem zvědavá, jak dnes dopadne ten luštěninový salát. Ten tu běžně neděláme a děti z domova na to nejsou moc zvyklé,“ usmála se Waisrová.

Tamní děti podle ní milují řízky, boloňské špagety a srbské rizoto. „Přidávají si ale i zeleninové saláty či rybu, což nebývá časté,“ podotkla kuchařka.

Nejvíce boduje domácí cheeseburger

Žáci mohli po degustačním menu zhodnotit nezvyklý oběd v anketě. „Zatím nejvíce boduje domácí cheeseburger, ten nevrací, ani hranolky. Vrací ale rybí karbanátek i trhané vepřové,“ svěřila se Právu jedna z kuchařek.

Žák 9. třídy Daniel Prauzek však na trhané vepřové nedal dopustit. „To bylo z oběda nejlepší. Ale chutnalo mi vlastně vše. Takové zpestření bych přivítal častěji. Ale i u nás tady dobře vaří,“ líčil chlapec.

Projekt i do dalších škol

Náměstkyně primátora Andrea Hoffmannová (Piráti) uvedla, že projekt ještě letos bude pokračovat na ZŠ Matiční a ZŠ Šeříkové. Příští rok poputuje do dalších škol.

„Chceme i sepsat kuchařku receptů pro školní jídelny, které by pomohly kuchařkám nejen v Ostravě,“ řekla náměstkyně.

Foto: Denisa Doležalová, Právo

Podle hygieničky Michaely Remešové, která má na starosti děti a mladistvé, je největším problémem ve školních jídelnách nedostatek čerstvé zeleniny a nadbytek používání vepřového masa.

Projekt, který má za úkol rovněž omezit plýtvání jídlem, je hrazen z rozpočtu města Ostravy. Letos na něj jde necelých 71 tisíc korun.

Může se hodit:
Termíny jarních prázdnin v roce 2020 ve všech regionech ČR: Jarní prázdniny 2020
Šest prodloužených víkendů: Jak vychází svátky v roce 2020
yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků