Hlavní obsah
Za touto podívanou přijedou do řecké Oie asi dva miliony turistů ročně. Foto: Taťána Marenčíková, Novinky

Základní informace pro cestování a pobyt v Řecku

Řecko patří ke koronavirem méně zasaženým zemím v Evropě. Úřady tam k 10. červnu evidovaly 3068 nakažených, 1374 uzdravených a 183 obětí. Cestování do Helénské republiky a pobyt v ní patří ke spíš bezpečnějším cestovatelským počinům.

Za touto podívanou přijedou do řecké Oie asi dva miliony turistů ročně. Foto: Taťána Marenčíková, Novinky
Základní informace pro cestování a pobyt v Řecku

Od 15. do 30. června platí přechodné období, po které Řecko umožňuje občanům vybraných zemí včetně Česka přílety na mezinárodní letiště v Aténách a Soluni, aniž by předtím museli do karantény.

Také u cestujících z bezpečných zemí včetně Česka ale budou až do 30. června probíhat namátkové kontroly prostřednictvím rychlotestů na koronavirus. Nejméně 48 hodin před odletem do Řecka je třeba vyplnit dotazník, který naleznete ZDE.

Lodí na ostrovy od července

Od 1. července jsou Řekové připraveni obnovit provoz i na dalších mezinárodních letištích včetně ostrovních, kam létají turisté. Pokud jde o pozemní dopravu, odbavuje Řecko přeshraniční dopravu na přechodech s Albánií, Severní Makedonií a Bulharskem. Je ale rovněž nutné počítat s namátkovými kontrolami. Od 1. července bude obnovena také lodní doprava, což se vztahuje také na soukromé lodě.

Ortodoxní kostel a panorama Firy při pohledu z jednoho z luxusních hotelů

Foto: Taťána Marenčíková, Novinky

Roušku s sebou

Na veřejnosti řecké úřady doporučují dodržovat odstup, ideálně 1,5 až 2 metry. Nošení roušky je povinné ve zdravotnických zařízeních, hromadné dopravě, v taxi a výtahu, jakož i v obchodních domech a centrech. Porušení je pokutováno 150 eury, upozornilo na svých stránkách ministerstvo zahraničí. Rouška je doporučena také v obchodech a uzavřených prostorách

Kontakt na Velvyslanectví ČR v Athénách:
Telefon: +30-210-67 299 13
Email: athens@embassy.mzv.cz
Informace Ministerstva zahraničních věcí ČR k Řecku a podmínkám vstupu do země

Řecko je mezi turisty oblíbené zejména pro množství různě velkých i klidných ostrovů rozesetých po Egejském moři. Těmi nejznámějšími jsou Rhodos, Kos, Kréta, Zakynthos, Korfu, Mykonos nebo Santorini. Všechny mají však společné jedno — malebné pláže s tyrkysovým mořem.

Právě na plážích čekají turisty zřejmě nejcitelnější omezení, protože bude nutné na nich dodržovat pravidla sociálního odstupu. Lehátka od sebe budou tedy mnohem dál, na ostrově Santorini mají návštěvníci dokonce ležet v plexisklových boxech. Něco takového ovšem není nařízeno vládou, proto se turisté nemusejí bát, že by se v 35 stupních Celsia smažili za plexisklem na všech plážích.

Výhledy z akropole na Rhodu stojí i za výšlap.

Foto: Michael Švarc, Novinky

Památky v Řecku se postupně otevírají, v květnu se mohli návštěvníci po dvou měsících podívat například do athénské Akropole a na další venkovní archeologické lokality. Je však limitováno množství lidí, kteří do areálu mohou. Úplný zákaz prohlídek platí pro velké skupiny s průvodcem, a co se týče roušek, ty nejsou sice povinné, ale lidem se jejich nošení silně doporučuje. Muzea se otevřela 15. června.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků