Hlavní obsah
Pacienti s Covid-19 v britských nemocnicích Foto: Martin Havelka, Novinky

Každý třetí pacient s covid-19 v nemocnici zemře, tvrdí britská studie

Znepokojivá čísla přináší britská studie, největší svého druhu v Evropě. Vyplynulo z ní, že každý třetí člověk s onemocněním covid-19, který se v Británii dostane do nemocnice, z ní už nikdy nevyjde. Šetření, jehož výsledky zveřejnilo globální konsorcium International Severe Acute Respiratory and emerging Infections (ISARIC), též zjistilo, že zemře i více než polovina pacientů na plicních ventilátorech.

Pacienti s Covid-19 v britských nemocnicích Foto: Martin Havelka, Novinky
Každý třetí pacient s covid-19 v nemocnici zemře, tvrdí britská studie

Koronavirová studie se zabývala téměř 17 tisíci hospitalizacemi (podle medicínského webu medRxiv přesně 16 749 sledovaných případů mezi 6. únorem a 18. dubnem) ve Velké Británii, tedy v zařízeních tamní Národní zdravotní služby (NHS).

Výzkum konkrétně zjistil, že přibližně 33 procent z těchto zhruba 17 tisíc lidí zemřelo, 49 procent bylo z nemocnice propuštěno domů a u 17-18 procent z nich nadále probíhá nemocniční léčba.

Rovněž se podle listu The Daily Mail potvrdilo, že pouze pětině pacientů skutečně zatím pomohl plicní ventilátor, 53 procent pacientů napojených na tento přístroj nakonec nemoci covid-19 podlehlo. A 27 procent je na ventilátor stále připojeno.

Je však třeba si uvědomit, jak už dříve Novinky s odkazem na magazín Time připomněly, že napojení na plicní ventilátor lékaři berou až jako poslední možnost léčby. Proto jsou na ventilátory napojováni velmi těžce nemocni pacienti, kteří nemohou sami dýchat. I tak se ve světě živě diskutuje o tom, zda tato pomůcka spíše neškodí.

Dále z nových dat o Británii vyplynulo, že 45 procent tamních pacientů na JIP kvůli SARS-CoV-2 zemřelo, 31 procent se nakonec dostalo domů a necelá čtvrtina se stále léčí.

Stejně nebezpečný jako ebola?

Experti dokonce srovnávají koronavirus s ebolou, která zabíjí zhruba čtyři z každých 10 nakažených.

„Koronavirus sice infikuje mnohem více lidí než ebola, mají ale podobnou smrtnost u hospitalizovaných,” poznamenal Calum Semple, profesor medicíny na britské Liverpoolské univerzitě. „Běžná představa, že covid-19 je jen jakousi horší formou chřipky, je proto mylná,” dodal tento odborník na infekční choroby.

Avšak samozřejmě platí, že mnoho nakažených hospitalizováno není, někteří o své nemoci kvůli absenci příznaků ani nevědí, navíc v každé zemi je situace jiná.  Ohledně počtu úmrtí je Británie podle oficiálních statistik třetí na světě za Spojenými státy a Itálií. Přední příčky obsazuje i v počtu úmrtí na milion obyvatel.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků