Hlavní obsah
Viroložka Margarita del Valová Foto: Profimedia.cz

Španělská viroložka: Připravme se na pár let v rouškách, bude to maraton

Španělsko je zmítané druhou vlnou koronaviru i náladami obyvatelstva, které je už unavené z neustálých opatření. Viroložka Margarita del Valová ujistila, že Španělsko epidemii zvládne, lidé se však budou muset připravit na dlouhodobá opatření.

Viroložka Margarita del Valová Foto: Profimedia.cz
Španělská viroložka: Připravme se na pár let v rouškách, bude to maraton

Španělsko hlásí rekordní přírůstky nakažených koronavirem a „přetahuje se“ s Českou republikou o pozici země nejhůře zasaženou druhou vlnou pandemie v Evropě. Španělská vláda zpřísňuje opatření, musí však čelit nejen velké nevoli obyvatel, ale i například rozhodnutí soudu, který anuloval rozhodnutí vlády zakázat vycházet obyvatelům Madridu a okolních měst.

Shoda nepanuje ani mezi španělskými odborníky. Jen co v pátek hlavní epidemiolog Fernando Simón prohlásil v televizním rozhovoru, že „chodit do barů a hospod za dodržení řady pravidel je bezpečné“ a že „život neskončil, jen je třeba ho pozměnit“, přispěchala viroložka del Valová s tím, že bary a restaurace bezpečné nejsou ani náhodou.

„Ve Španělsku jsme se rozhodli soustředit jenom na roušky. A jedním opatřením epidemii pod kontrolu nedostanete,“ prohlásila uznávaná vědkyně působící na madridské univerzitě. Nepopírá účinnost roušek, ale tvrdí, že bezpodmínečně nutná jsou i další opatření.

Ke klasické trojici základních opatření, v Česku známé jako 3R (rouška, ruce, rozestupy), by del Valová ráda přidala ještě vyhýbání se uzavřeným prostorám, co nejvíce to jde. Přenos vzduchem (pomocí aerosolu) totiž začíná podle del Valové v rámci šíření epidemie nabývat na důležitosti a přibývá pro to stále více a více důkazů.

Budeme muset změnit životní styl, odhaduje viroložka

Del Valová je jedním z vědců, kteří bijí na oplach a kritizují dosud nařízená opatření španělské vlády za nedostatečná. Kritizuje situaci v městské hromadné dopravě, kde zvláště ve velkých městech cestují lidé namačkaní těsně na sebe. I když je kapacita restaurací a barů snížena na polovinu, lidé v nich, tvrdí del Valová, zapomínají dodržovat nezbytná opatření.

Třetí problém pak viroložka vidí v „národním turismu“. Problém to byl již v létě, kdy se spousta rodin vydala navštívit své příbuzné. Družný rodinný život může být v chladných měsících dalším potenciálním zdrojem šíření.

Španělům nezbude nic jiného, než pozměnit životní styl, troufá si odhadovat del Valová. „Budeme si muset zvyknout na nošení roušek a přijetí dalších opatření na pár let a integrovat je do našich životů,“ uvedla pro server MarketWatch s tím, že se snad časem stanou přirozenou součástí našich životů a začneme je považovat za užitečné.

Del Valová však rovněž dodala, že nelze očekávat, že by opatření jako roušky či nutnost dodržování rozestupů byly krátkodobou záležitostí. „Za pár let se z toho dostaneme, ale nečekejme, že to bude stometrový sprint. Tohle bude maraton,“ uvedla.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků