Hlavní obsah

Odmítači plošného testování na Slovensku půjdou rovnou na 10 dní do karantény

Slovenská vládní koalice rozhodla, že připravované plošné testování bude dobrovolné. Ovšem ve skutečnosti ne tak docela. „Kdo se po provedení plošného testování neprokáže negativním testem, bude následně deset dnů v domácí karanténě,” řekl na úterní tiskové konferenci premiér Igor Matovič.

Odmítači plošného testování na Slovensku půjdou rovnou na 10 dní do karantény

Každý, kdo se plošného testování zúčastní, obdrží potvrzení. „Pokud se při kontrole na ulici neprokáže tímto potvrzením, může přijít pokuta,” uvedl Matovič. „Pokud je někdo doma na home office nebo důchodce, který nikam nechodí, test mít nemusí,” dodal předseda vlády. Testovat se nemusí také děti do deseti let.

Ministr zdravotnictví Marek Krajčí vyzval zdravotníky a studenty medicíny, aby se přihlásili na pomoc při celoplošném testování. Přihlásit se můžou na webové stránce. K plošnému testování obyvatel bude potřeba 20 tisíc zdravotníků. „Já sám budu členem testovacího týmu,” uvedl Krajčí.

Slovenská vláda pověřila organizací plošného testování armádu, která ve spolupráci s místními samosprávami zřídí 5000 odběrových míst po celé zemi. Hlavní část testování proběhne od 30. října do 1. listopadu a od 6. do 8. listopadu. Osoba po příchodu na odběrné místo vyplní několik formulářů a podrobí se vyšetření z nosohltanu. Poté se přesune do předem určeného prostoru, kde počká 15 až 20 minut na výsledek testu. V případě pozitivního nálezu bude muset být osoba deset dnů v domácí karanténě.

V karanténě ovšem bude muset být i v případě, že na test nepřijde. To kritizují ekonomové, kteří se obávají, že podniky přijdou o mnoho zaměstnanců, kteří jen kvůli tomu, že nešli na test, budou v karanténě.

Den podle první písmene příjmení

Tento týden od 23. do 25. října proběhne pilotní testování v okresech Tvrdošín, Námestovo a Dolný Kubín na Oravě a v okrese Bardejov, kde je epidemiologická situace nejhorší.

Slovenský premiér Igor Matovič

Foto: Pool, Reuters

Testování bude probíhat tak, že lidé dostanou podle prvního písmena příjmení přidělený den, kdy půjdou na testy. Ten den mohou navštívit testovací místo kdekoliv na Slovensku. Pokud nepřijdou, jdou automaticky do karantény. Ta se počítá ode dne, kdy měli být testováni.

Zatím není jasné, zda a za jakých podmínek bude moci dotyčný přijít na test i jiný den či čas, než mu byl určen. Časy budou mít lidé předem dány, aby se předešlo jejich kumulaci na testovacích místech.

Až 44,4 procenta Slováků se plošného testování určitě zúčastní. Dalších 28,3 procenta odpovědělo ano s dovětkem „asi“. Vyplývá to z průzkumu agentury AKO pro Hospodárske noviny. Premiér Matovič řekl, že ideální by bylo, pokud by se plošného testování zúčastnilo 80 až 90 procent lidí.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků