Hlavní obsah
Německá kancléřka Angela Merkelová a ministr vnitra Horst Seehofer Foto: Nietfeld Kay, ČTK

Německo od soboty částečně uvolní kontroly na hranicích

Kontroly na německých hranicích by se měly od této soboty částečně nebo zcela uvolnit, uvedl německý ministr vnitra Horst Seehofer (CSU) po zasedání vlády. Opatření zavedená kvůli šíření koronaviru by se pak měla zcela zrušit k 15. červnu.

Německá kancléřka Angela Merkelová a ministr vnitra Horst Seehofer Foto: Nietfeld Kay, ČTK
Německo od soboty částečně uvolní kontroly na hranicích

Německo zavedlo kontroly na hranicích s Dánskem, Lucemburskem, Francií, Rakouskem a Švýcarskem 16. března. Od té doby mohou do SRN vstoupit pouze ti, kteří pro to mají „závažný důvod“, což jsou například pendleři, lékaři či občané EU, kteří jsou na cestě do své domovské země.

Do této kategorie spadají také cesty za péčí o příbuzné a jiné rodinné důvody.

Seehofer oznámil, že Německo přestane kontrolovat hranice s Lucemburskem zcela a stejný krok se brzy chystá učinit i v případě Dánska. Kontroly hranic s Francií, Rakouskem a Švýcarskem sice budou pokračovat do 15. června, ale v uvolněném režimu.

Berlín do budoucna počítá s pokračováním kontrol, které však už nebudou systematické, ale pouze namátkové.

Hraniční přechody s Českem Německo nehlídalo ani dosud.

EU nabádá k postupným krokům

Postupné uvolňování hranic doporučuje také Evropská komise. Nejprve má přijít na řadu otevírání hranic mezi státy, kde je vývoj epidemie koronaviru podobně příznivý. K tomuto kroku již sáhly pobaltské země a uvažuje o něm například i Rakousko.

Po uvolňování zákazů volají zvláště jihoevropské státy jako Řecko, pro něž je významným zdrojem příjmů turistika.

O otvírání hranic uvažuje i Česko, zřejmě to však nebude tak žhavé. Premiér Andrej Babiš řekl Blesku, že hranice s Rakouskem a Slovenskem by se mohly otevřít 8. nebo 15. června.

Podle Evropské komise by státy při rušení kontrol neměly diskriminovat občany dalších unijních zemí. Pokud se stát rozhodne, že umožní cizincům cestovat na své území, měl by jim „dovolit cesty ze všech oblastí, regionů nebo zemí s podobnou epidemiologickou situací”.

Teprve ve druhé fázi, kterou komise časově nespecifikovala, by se měly kompletně otevřít hranice celého schengenského prostoru, jenž umožňuje volný pohyb.

Komise počítá s tím, že teprve po otevření vnitřních hranic v rámci Unie se zruší zákaz vstupu cizinců do EU. Ten prozatím navrhuje prodloužit do 15. června.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků