Hlavní obsah
Ošetřování člověka nakaženého koronavirem v moskevské nemocnici (archivní foto) Foto: Maxim Shemetov, Reuters

Místo Putinem slíbené odměny nižší plat. Ruští zdravotníci se zlobí

Čtyřiadvacetiletá ruská lékařka Marija očekávala prezidentem slíbené prémie za kontakt s pacientem s pozitivním testem na koronavirus. Místo toho se jí dubnová výplata zmenšila, napsala agentura AFP.

Ošetřování člověka nakaženého koronavirem v moskevské nemocnici (archivní foto) Foto: Maxim Shemetov, Reuters
Místo Putinem slíbené odměny nižší plat. Ruští zdravotníci se zlobí

Marija pracuje ve veřejném zdravotnictví, asi 200 kilometrů severně od Moskvy. Před epidemií ji v průměru volali ke třem případům denně. V dubnu, kdy se koronavirus naplno projevil, to bylo mezi 16 až 30.

Když prezident Vladimir Putin oznámil, že lékaři dostanou za léčbu pacientů s covidem-19 měsíční příplatek ve výši 80 000 rublů (asi 27 600 Kč), domnívala se, že ji to odškodní za zvýšené riziko a přepracování.

„Doufala jsem, že dostanu peníze navíc, protože jsem byla v kontaktu s nemocí,” vysvětluje mladá žena, která svolila k rozhovoru pod podmínkou, že nebude zveřejněno její jméno a bydliště.

Realita byla úplně jiná. Protože jeden z jejích pacientů měl pozitivní test, Marija musela na dva týdny přestat pracovat. V důsledku dubnová výplata činila jen 14 000 rublů (4835 Kč), zatímco normálně dokáže vydělat až 36 000 rublů (asi 12.400 Kč).

„Mohla jsem chytit koronavirus, ale místo prémie mi zmenšili výplatu,” stěžuje si Marija, která od úřadů jinak dostala jen chirurgickou roušku a pár rukavic.

Není jediná. I další zdravotníci počítali s prémiemi ve výši 25 000 až 80 000 rublů, jak sliboval Vladimir Putin. Mnozí ale nic nedostali, anebo jen ubohé odměny, jak svědčí snímky výplatních pásek na internetu.

Předseda vlády Michail Mišustin připustil, že je to problém. Prohlásil, že federální vláda odeslala 27 miliard rublů (asi 9,3 miliardy Kč) na tyto odměny, ale regionální úřady přerozdělily pouze 4,5 miliardy (asi 1,5 miliardy Kč). „Tyto problémy jsou dokonce i v nejhůře postižených regionech, kde je pracovní zatížení maximální,” řekl s lítostí.

Podle šéfa zdravotnických odborů Andreje Konovala se Putinův příkaz ztratil v zákrutech byrokracie. Jak vysvětlil, některé nemocnice pouze část svého personálu zařadily do „koronavirových týmů”, takže ostatní, jako třeba Marija, neměli na prémie nárok, i když s nemocí přišli do styku. V jiných oblastech zase vypočítávali čas strávený s pacientem s koronavirem na minuty, aby ušetřili.

Putinovy sliby se jevily „velice přitažlivé”, ale následně „vyvolaly obrovské zklamání”, tvrdí odborář.

To prohloubilo frustraci lékařské komunity, která se už desítky let potýká s nedostatkem peněz a zavíráním zdravotnických zařízení, což úřady označují za politiku „optimalizace” systému.

„Zdravotníkům to zní jako krutý vtip,” praví se v petici, kterou minulý týden spustily odbory, aby požadovaly od vlády vyplacení slíbené odměny v plné výši a pro širší okruh příjemců. Pod dokument se již podepsalo více než 100 000 lidí.

Andrej Konoval upozornil, že slib z Kremlu vyvolal u lidí dojem, že zdravotníci dobře vydělávají v době, kdy ostatní Rusy tvrdě zasáhla hospodářská krize vyvolaná pandemií. „Fáma, že doktoři dostávají během pandemie spoustu peněz, je hodně nepříjemná lékařům, kteří dál pracují za almužnu,” řekl.

Marija přizvukuje. „Pacienti nám říkají, že musíme hodně vydělávat, když teď máme tolik práce,” říká.

Ani ona, ani hodně dalších lékařů se nehodlá pouštět do dlouhé bitvy s úřady o slíbenou odměnu. „Nikdo si stěžovat nebude, nic se nezmění. Chtěla bych, aby vyhrála spravedlnost, ale nerozpoutám kvůli tomu válku,” říká lékařka.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků