Hlavní obsah

Koronavirus se drží ve všech krajích, opatření jsou podle kritiků chaotická

Ze statistik po víkendu vyplývá, že se případy nákazy koronavirem nyní vyskytují znovu ve všech okresech České republiky. Nejhůře je na tom v přepočtu na 100 tisíc obyvatel Frýdek-Místek, Karviná a Praha. V Karviné hygienici evidují více než 500 osob nakažených koronavirem, v hlavním městě pak přes 1100.

Koronavirus se drží ve všech krajích, opatření jsou podle kritiků chaotická

Na interaktivní mapě, v níž redakce Novinek denně zachycuje aktuální stav od samého počátku propuknutí pandemie v ČR, jsou okresy s nejhorší situací zbarveny sytě červeně. Celý vývoj nákazy v jednotlivých okresech je možné přehrát stisknutím tlačítka play.

Aktuálně má nejvyšší týdenní nárůst potvrzených případů koronaviru hlavní město Praha (+ 421), Frýdek-Místek (+ 98), Brno-město (+ 70) a Klatovy (+ 50), ovšem v přepočtu na 100 tisíc obyvatel se pořadí okresů mění: Frýdek-Místek (235), Karviná (152), Praha (88), Klatovy (69) a Prachatice (69).

V Praze i na Frýdecko-Místecku je podle hygieniků většina nových případů spojena s velkými ohnisky. Nesouvisí s nimi jen méně než pětina případů.

Na Jablunkovsku v okrese Frýdek-Místek se prokázalo propojení mezi ohnisky, podle ministerstva se tak očekává další nárůst včetně onemocnění seniorů. Mezi novými případy je jich více než čtvrtina.

Primátor Frýdku-Místku: Nerozlišují se místa nákazy

Michal Pobucký, který stojí v čele magistrátu ve Frýdku-Místku, opakovaně kritizuje, že se hygienická opatření týkají plošně celého okresu, aniž by se rozlišovala geografická blízkost jednotlivých lokalit nebo intenzita nákazy v jednotlivých městech a obcích.

„Podle dnešní mapy obcí s rozšířenou působností, kterou máme od hasičů, je nákaza v celém Moravskoslezském kraji rozšířena nejvíce v obci Jablunkov, který spadá pod okres Frýdek-Místek, ale dále jsou to města Třinec a Opava,” sdělil v pondělí primátor Novinkám.

„A teď si vezměte, že z Frýdku do Ostravy je to blíže než z Frýdku do Jablunkova, ale v Ostravě se žádná nová opatření  nepřijímají,” sdělil Novinkám.

Frýdecko-Místecký magistrát je podle něj zahlcený dotazy ohledně zavírací doby restaurací a barů a dalších opatření. „Hygienici s platností od soboty zrušili omezení otevírací doby, takže restaurace i bary mohou být otevřeny klidně i nonstop. V našem okrese se i nadále nosí roušky ve veřejných budovách a MHD, v jiných okresech již tato omezení neplatí,” uvádí Pobucký. Celkový dosavadní přístup hygieniků považuje za chaotický.

V Prachaticích se lidé uzdravují

V Prachaticích už nákaza odeznívá, potvrdila Novinkám tamní hygienická stanice. „Žádné nové ohnisko už neregistrujeme a můžeme potvrdit, že stoupl zájem samoplátců o testování,” řekla dnes Novinkám epidemioložka jihočeské krajské hygieny Jitka Luňáčková.

V Horažďovicích většina lidí bez příznaků

V Plzeňském kraji nyní kulminují počty evidovaných pacientů s koronavirem kvůli nemocnici následné péče v Horažďovicích na Klatovsku, kde se objevilo nové ohnisko nákazy (u 34 pacientů a zaměstnanců nemocnice), a také v obci Tatiná na severním Plzeňsku, kde je zatím potvrzeno deset případů.

Všechny případy jsou bezpříznakové nebo jen s mírnými příznaky. Jednoho pozitivně testovaného klienta má nově Domov Clementas v Janovicích nad Úhlavou. „S chorobou sem byla pacientka převezena z nemocnice dlouhodobě nemocných, je bez příznaků, aktuálně je v karanténě, kde se o ni starají vybraní zaměstnanci. Vedení domova okamžitě přijalo nejpřísnější hygienická opatření a další kroky konzultuje s vedením hygienické stanice," řekl ČTK mluvčí zařízení Pavel Pechoušek.

„Žádná další ohniska evidována nemáme a přijali jsme nutná opatření, abychom předešli dalšímu šíření nákazy,” sdělil Novinkám pracovník epidemiologie v Klatovech Tomáš Ballon. „Nelze vyloučit, že počty nakažených ještě nevyrostou kvůli trasování a testování příbuzných a dalších osob, s nimiž nakažení přišli do kontaktu.”

Přísná opatření v Tatiné

V malé obci Tatiná s 250 obyvateli nařídila krajská hygienická stanice plošné testování. Včera zdravotníci odebrali vzorky všem lidem, kteří dosud nebyli testovaní v rámci trasování kontaktů nakažených lidí.

Platí zde nařízení hygieniků, podle něhož musí lidé nosit venku roušky, nesmějí se shlukovat, zavřel se místní hostinec i obecní úřad, zrušené jsou veškeré sportovní, společenské a kulturní akce. Obec navíc pravidelně každý den dezinfikuje veřejná prostranství, jako je autobusová zastávka, kontejnerová stání, lavičky, odpadkové koše a podobně. Dezinfikování potrvá nejméně po dobu dvou týdnů. Další případná opatření budou vycházet právě z plošného testování.

Co se týče ohniska v nemocnici v Horažďovicích, potvrdil plzeňský krajský epidemiolog Petr Pazdiora, že ze 140 testovaných pacientů se nákaza potvrdila u 30 osob a ze 150 testovaných zaměstnanců nemocnice jich je 10 pozitivních.

V grafu níže jsou zachyceny okresy s nejvyššími týdenními přírůstky, tedy místa, kde nákaza v posledních sedmi dnech nejvíc „žije”. Jedná se o absolutní čísla, nikoli o přepočty na obyvatele.

Podle ministerstva všude klid

Podle dat ministerstva zdravotnictví se situace oproti minulému týdnu nijak nemění.

Na mapě regionů podle šíření nemoci covid-19 jsou i nadále zelené, tedy v prvním stupni rizika, Praha a Frýdecko-Místecko. Ostatní regiony jsou bílé, tedy s nulovým, nebo zanedbatelným rizikem nákazy.

„Lokální ohniska nákazy jsou tvořena z velké části bezpříznakovými případy nebo pacienty s mírným průběhem onemocnění. V lokalitách se zvýšeným výskytem nákazy je situace pod kontrolou, nedochází k zásahu zranitelných skupin obyvatel, nerostou počty hospitalizovaných," řekla v pondělí hlavní hygienička Jarmila Rážová.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků