Hlavní obsah
Zánět spojivek může být jedním z průvodních jevů nákazy koronavirem. Není to ale příliš obvyklé. Foto: Profimedia.cz

Koronavirus může týdny přežívat v očích

Nově publikovaná studie, za kterou stojí italský Národní institut pro infekční choroby, přináší nepříliš uklidňující informaci. Vědci si stojí za tím, že virus našli v očích 65leté ženy tři týdny od chvíle, kdy se u ní projevila nákaza koronavirem.

Zánět spojivek může být jedním z průvodních jevů nákazy koronavirem. Není to ale příliš obvyklé. Foto: Profimedia.cz
Koronavirus může týdny přežívat v očích

Již dříve proběhly informace o tom, že zánět spojivek může být jedním z projevů nákazy koronavirem. Počet lidí, u kterých se tento symptom vyvinul, byl však relativně nízký. Ačkoliv se koronavirus šíří z člověka na člověka primárně kapénkami při kašlání a kýchání (a možná i mluvení a dýchání), nová studie podtrhuje, jak důležité je nesahat si do obličeje, a to ani do očí, aby se infekce nešířila dále.

Zánět spojivek může být způsobený množstvím bakterií a virů. Často pak souvisí s respiračními onemocněními. V USA si zánětu spojivek ve spojitosti s koronavirem začali všímat poté, co se v pečovatelském domě v Kirklandu ve Washingtonu nakazilo koronavirem 80 jeho obyvatel a 34 členů personálu. O život tam přišlo 35 osob.

Ošetřující zdravotní sestřička tehdy uvedla, že téměř všichni nakažení měli rudé oči. A ještě více zneklidňující je její tvrzení, že mnoho pacientů nemělo žádný jiný projev nákazy než právě zarudnutí očí. Nákaza u nich ale byla později potvrzena.

Není to běžný příznak

Zarudnutí očí zatím stále není vedeno Světovou zdravotnickou organizací (WHO) jako symptom koronaviru, ačkoliv byl tento jev zaznamenán již v mnoha zemích. Studie zjistily, že oči jsou jednou z částí těla, na které může virus útočit. Podle zaznamenaných dat to však nebývá úplně běžné.

Ve studii tisícovky čínských koronavirových pacientů, publikované v New England Journal of Medicine, byla infekce očí zaznamenána jen u devíti osob, což nečiní ani jedno procento. Další studie, publikovaná v Annals of Internal Medicine pak uvádí zánět spojivek jako symptom u každého třicátého nakaženého, tedy u zhruba tří procent pacientů.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků