Článek
„Cizinec byl ihned po propuštění z vězení zadržen a pracujeme na zajištění jeho vycestování z České republiky. V současnosti tedy není na svobodě,“ řekl v pondělí Novinkám bez dalších podrobností mluvčí ministerstva vnitra Ondřej Krátoška.
Podle informací redakce si pro Dialla přišli policisté za asistence úředníků z odboru azylové a migrační politiky ministerstva vnitra rovnou před pankráckou věznici. Muž skončil v poutech a následně v nejmenovaném detenčním zařízení.
Diallo je totiž v Česku od prvního okamžiku, tedy od roku 2019, nelegálně. O azyl neúspěšně žádal v Německu, kde byl třikrát v mezidobí trestán. Do ČR přijel 19. června 2019 vlakem, aniž by zde měl povolení k pobytu či platné vízum.
Už z vlaku byl u obce Lukavec na Litoměřicku vyhozen, protože si nekoupil jízdenku. Kousek odtamtud pak uviděl patnáctiletou dívku, která šla po poli. Doběhl ji, zezadu uchopil za rameno, povalil ji do trávy a znásilnil. Při odchodu dívce odcizil mobilní telefon.
U litoměřického okresního soudu nejprve v roce 2020 dostal za znásilnění a krádež dvouleté vězení. Odvolací ústecký krajský soud mu trest ale zpřísnil na dvojnásobek, tedy na čtyři roky.
Kromě toho Diallovi nařídil ochrannou ústavní psychiatrickou léčbu, protože cizinec podle znalců trpí schizofrenií, jak uvedly CNN Prima News. Podle ní cizinec u soudu uvedl, že do Evropy připlaval na delfínovi a že si na svůj útok na dívku vůbec nepamatuje. Ve vazbě napadal spoluvězně a tvrdil, že slyší hlasy.
Odsouzený nejprve absolvoval zmíněnou ústavní léčbu, kterou mu lékaři překvapivě ukončili už po dvou letech s tím, že již není společnosti nebezpečný. Poté si odseděl zbytek trestu a letos v červnu opustil brány pankrácké věznice. Protože ale nedostal od soudů trest vyhoštění, hrozilo, že zmizí neznámo kam.
To se však nestalo, protože hned u východu z Pankráce už na něj čekali policisté s ministerskými úředníky, kteří nechali cizince kvůli jeho nezákonnému pobytu na území ČR zatknout.
Diallo je původem z Libye, má ale malijské občanství. A právě do Mali má podle zjištění Novinek nakonec tento odsouzený nejspíše zamířit, když o jeho předání nyní údajně jednají úřady obou států.
Soud ho nevyhostil
V komentářích po víkendovém zveřejnění informací o propuštění Dialla z vězení se objevila kritika toho, že soudy při vynesení rozsudku neuložily i trest vyhoštění. Veřejnost, ale také lidé z vesnice, odkud pochází znásilněná dívka, to kritizovali a někteří vyjádřili obavy, že odsouzený může znovu na někoho zaútočit.
„Šlo o komplikovanou věc, a to i proto, že soud uložil dotyčnému ochrannou ústavní léčbu a nemohl vědět, kdy ji odsouzený vykoná a kdy poté nastoupí do výkonu trestu. V té léčbě mohl být klidně deset, patnáct i dvacet let,“ přiblížila v pondělí Novinkám jeden z důvodů, proč litoměřický okresní soud neuložil Afričanovi také trest vyhoštění z Česka, mluvčí soudu pro trestní úsek Halka Lacinová.
Šlo podle ní o velmi specifický případ i tím, že odsouzený nastoupil nejprve právě na ochrannou léčbu a teprve po jejím absolvování zamířil do výkonu trestu. „Ono to tak sice ze zákona je, ale musím říct, že toto byl první případ, se kterým jsem se setkala. V drtivé většině případů to bývá naopak - nejprve výkon trestu, poté ústavní léčba,“ podotkla Lacinová.
Další komplikace ohledně možného trestu vyhoštění spočívala podle ní i v tom, že Diallo byl cizinec původem z Libye, ale s občanstvím Mali, jenže dlouhou dobu se nevědělo, jaké je přesně národnosti, odkud pochází a kam by ho měly případně úřady poslat domů.
Mluvčí také připomněla, že rozhodnutí její litoměřické kolegyně přezkoumával krajský, a poté i Nejvyšší soud a neshledaly tam v otázce neuložení trestu vyhoštění žádný problém.