Hlavní obsah

Před koronavirem by překvapivě mohl chránit nikotin, zjišťují vědci

24. 4. 2020, 12:43
Novinky, tcs

Tým pařížských lékařů chce na některých pacientech s nemocí covid-19 vyzkoušet nikotinové náplasti. Podle francouzských vědců totiž některé studie naznačují, že mezi hospitalizovanými je méně kuřáků, než odpovídá jejich počtu v běžné populaci. Jedním dechem však dodávají, že výzkum se týká pouze nikotinu samotného. Platí, že kouření jako takové vážně poškozuje plíce. Stejně tak by nikdo neměl používat nikotinové náplasti jako prevenci, zejména pokud je nekuřák.

Foto: Profimedia.cz

Ilustrační foto

Článek

Francouzští vědci nyní čekají na schválení použití nikotinu ke klinickým testům, které by mohly potvrdit, či vyvrátit, co naznačují statistiky z francouzských a čínských studií. Pokud francouzské úřady záměr schválí, vědci vybraným pacientům s covid-19 a lékařům v první linii nasadí nikotinové náplasti, aby si jejich účinek ověřili.

Upozorňují však, že rozhodně nenabádají lidi, aby začali kouřit, nebo dokonce svou spotřebu cigaret zvýšili. Zatímco nikotin jako takový může ochránit před nakažením, kuřáci, kteří se přesto už nakazili, mohou mít příznaky naopak těžší.

Nakažených kuřáků je méně, než by mělo

Co vedlo k tomu, že francouzští experti začali o nikotinu uvažovat? Vycházejí z několika studií, které poukazují na nepoměr mezi počtem kuřáků, kteří onemocněli nemocí covid-19, a celkovým počtem kuřáků ve společnosti.

Kouření marihuany zhorší průběh nemoci covid-19, varují lékaři

Koronavirus

Čínská studie, uveřejněná na konci března v odborném časopise New England Journal of Medicine, naznačuje, že pouze 12,6 procenta lidí z 1000 nakažených byli kuřáci. Přitom v čínské populaci je zhruba 28 procent kuřáků.

Čísla z pařížských nemocnic zase ukazují, že z celkem 11 tisíc pacientů nakažených koronavirem bylo pouze 8,5 procenta kuřáků. Celkový počet kuřáků ve Francii se přitom odhaduje na 25,4 procenta obyvatel.

Tým v pařížské nemocnici Pitié-Salpêtrière následně zkoumal 480 dotazovaných pacientů s nemocí covid-19, z nichž 350 bylo hospitalizováno, zbytek byl s lehkými symptomy propuštěn domů. Mezi hospitalizovanými bylo pouze 4,4 procenta pravidelných kuřáků. Z těch, co byli propuštěni domů, pak 5,5 procenta aktivně kouřilo.

Nikotin může zabránit cytokinové bouři

Francouzský neurobiolog Jean-Pierre Changeaux, který studii v nemocnici Pitié-Salpêtrière recenzoval, se domnívá, že nikotin může zabraňovat viru dostat se do buněk, a tak se v těle množit. Nikotin podle něj rovněž může zabraňovat přehnané reakci organismu, takzvané cytokinové bouři, která může být příčinou těch nejtěžších případů covid-19.

Úmrtnost na covid-19 je podle studií mnohem nižší, než uvádějí statistiky

Koronavirus

Podle autorů studie dosavadní výsledky ukazují, že by nikotin mohl snížit riziko nákazy u pacientů pětkrát a u zdravotníků až čtyřikrát. „Tohle v medicíně málokdy vidíme,“ uvádějí autoři francouzské studie. Čísla se sice podle nich zdají být až podezřele pozitivní, přes existující pochyby ale tuto cestu nelze nevyzkoušet.

Reklama

Výběr článků