Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Vladislav Prouza, Právo

Cizinci z EU s vazbami na Česko budou smět na tři dny přijet

Občané Evropské unie a cizinci, kteří mají přiznané postavení dlouhodobě pobývajícího rezidenta v jiném členském státě EU, nově mohou maximálně na dobu 72 hodin vstoupit na území České republiky. Na tiskové konferenci po jednání vlády to v pondělí řekl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO).

Ilustrační foto Foto: Vladislav Prouza, Právo
Cizinci z EU s vazbami na Česko budou smět na tři dny přijet

Cizinci ale musejí mít negativní test na koronavirus a přicestovat za účelem ekonomické činnosti nebo návštěvy osob, ke které mají prokazatelnou rodinnou vazbu, včetně trvalého partnerského vztahu. Musejí také zároveň doložit adresu, na které se budou zdržovat.

Zákaz vstupu cizinců do Česka byl původně vázán na nouzový stav, od minulého týdne platí jako mimořádné opatření ministerstva zdravotnictví.

Česko od poloviny března kvůli epidemii koronaviru neumožňovalo s výjimkami příjezd do země cizincům, kteří v zemi neměli trvalý pobyt. Umožnilo však setrvat těm, kdo do Česka dorazili předtím, a to i když jim končila platnost víza či maximální délka bezvízového pobytu.

Na území Česka mohou od 11. května s negativním testem na koronavirus také občané zemí mimo EU, a to kvůli sezonním pracím či zaměstnání v některých oborech.

Premiér Andrej Babiš (ANO) v pondělí také informoval o tom, že od středy budou moci Češi a Slováci mezi zeměmi cestovat bez nutnosti předložení negativního testu na onemocnění covid-19 a bez karantény, pokud se vrátí zpět do své země do 48 hodin.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků