Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Profimedia.cz

Australští vědci dokáží „vystřílet” koronavirus v plicích

Vědci z Austrálie dosáhli průlomu v léčbě nemoci covid-19: našli způsob, jak zlikvidovat 99,9 procenta koronavirových částic v plicích, byť zatím jen u myší. Jejich antivirotikum má fungovat v podstatě jako „naváděná raketa“ či „řízená střela“.

Ilustrační foto Foto: Profimedia.cz
Australští vědci dokáží „vystřílet” koronavirus v plicích

Technologie nové generace bude, jednoduše řečeno, pracovat jako „střela hledající teplo“ (jako při tzv. infračerveném navádění), aby detekovala virové částice a zaútočila na ně. Metodu vyvinul mezinárodní tým vědců z australského výzkumného ústavu Menzies Health Institute Queensland při Griffith University v tamním spolkovém státě Queensland.

Vedoucí vědecký pracovník Nigel McMillan uvedl, že průkopnická léčba zabraňuje replikaci viru a může dokonce zastavit úmrtí související s covidem po celém světě.

„Má to v zásadě úkol hledat a zničit. Můžeme konkrétně zničit virus, který se nahromadil v něčích plicích,“ poznamenal podle serveru The Daily Mail.

Antivirotikum má za úkol fungovat pomocí tzv. RNA interference, což je specifický mechanismus umlčování genů. Ten byl objeven v Austrálii v 90. letech a využívá se při něm RNA - základní stavební kameny v těle podobně jako DNA - k „útoku“ na respirační onemocnění.

„Jedná se o technologii, která pracuje s malými kousky RNA, které se mohou specificky vázat na genom viru. Tato vazba způsobí, že genom již nebude fungovat - ve výsledku ho pak buňky zničí,“ vysvětlil McMillan.

Modifikovaná RNA byla také použita k vývoji vakcín Pfizer a Moderna, u nichž se prokázalo, že je až z 96 procent účinná při blokování nákazy.

Do roku 2023?

Zmíněná nová terapie byla navržena pro lidi s covidem v těžkém stavu, u nichž už na podání očkovací látky může být pozdě.

Léčba však byla vyzkoušena zatím pouze na hlodavcích, a proto zůstává nejisté, jak účinná nebo bezpečná bude u lidí. Vědci, kteří za touto terapií stojí, nicméně tvrdí, že „normální buňky jsou touto léčbou zcela nepoškozené“. Doufají proto, že lék bude k dispozici do roku 2023. Aktuálně míří do další fáze testování.

Antivirotikum má být do krevního oběhu dodáváno injekcí, a to v podobě tzv. nanočástice. „Tyto nanočástice půjdou do plic a fúzují do buněk dodávajících RNA. Ta vyhledává virus a ničí jeho genom, takže virus se již nemůže replikovat,“ dodal McMillan.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků