Hlavní obsah

Jak koronavirus pro Čechy změnil režim na hranicích evropských států

S ústupem nákazy koronavirem SARS-CoV-2 se postupně uvolňují opatření v jednotlivých evropských zemích a ruku v ruce s tím se otevírají i hranice. Země, jejichž hospodářství je závislé na turistice, se snaží brzkým otevřením hranic snižovat dramatické propady, jež jim koronavirová krize uštědřila. Česká republika chce podle vyjádření ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD) od 26. května otevřít všechny hraniční přechody a kontroly budou jen namátkové. A jak jsou na tom ostatní evropské země?

Jak koronavirus pro Čechy změnil režim na hranicích evropských států

Albánie

Hranice jsou uzavřené. Premiér Edi Rama oznámil, že by se měly otevřít ještě v květnu a do země by měli přijet první turisté. Přesný termín zatím není známý.

Belgie

Pokud se nestane nic mimořádného a epidemie bude dál ustupovat, je belgická vláda připravena otevřít hranice pro občany ostatních členských zemí Evropské unie 15. června.

Bělorusko

Hranice jsou otevřené, ale všichni, kdo přicestují do Běloruska ze zemí, kde již byl zaznamenán výskyt koronavirové infekce, musí nastoupit do 14denní karantény. Výjimkou je využití země pro tranzit.

Bosna a Hercegovina

Země je pro cizince uzavřena.

Bulharsko

Je povolen vstup občanům zemí Evropské unie a schengenského prostoru. Tito lidé ale musí po příjezdu na 14 dnů do karantény.

Černá Hora

Do země nesmí až do odvolání vstoupit cizinci, kteří zde nemají přechodný nebo trvalý pobyt.

Dánsko

Země je uzavřena. Vpuštěni jsou jen ti cizinci, kteří k tomu mají pádný důvod, nikoliv turisté.

Estonsko

Od 17. března jsou zavedeny hraniční kontroly a platí zákaz vstupu s výjimkou tranzitu do domovské země a mezinárodní nákladní dopravy.

Finsko

Od 14. května mohou do země vstupovat občané EU z důvodů, které jsou přesně stanoveny, například za prací, studiem, kvůli rodinným důvodům. Turistika povolena není. Po vstupu do země následuje 14denní karanténa.

Francie

Při vstupu do Francie je nutné mít u sebe písemné osvědčení o tom, kam jedete a za jakým účelem. Účel cesty musí být jasně prokázán. Vstup do Francie je povolen pouze z důvodů explicitně stanovených v osvědčení. Francouzská vláda je připravena otevřít hranice pro občany ostatních členských zemí Evropské unie 15. června.

Chorvatsko

Hranice jsou otevřené.

Irsko

Hranice jsou otevřené, po příjezdu do Irska musí dotyčný do 14denní karantény.

Island

Kontroly na hranicích. Všichni, kdo přicestují na Island ze zahraničí, musí do 14denní domácí karantény.

Itálie

Od 3. června vstup volný bez omezení

Kosovo

Zákaz vstupu do Kosova s výjimkou kosovských občanů.

Kypr

Od 6. června bude vstup pro občany ČR volný po předložení negativního testu na koronavirus ne staršího než 72 hodin.

Lichtenštejnsko

Zákaz vstupu cizinců.

Litva

Hranice jsou volné.

Lotyšsko

Nemá uzavřené hranice, cizinci ale musejí do 14denní karantény.

Estonsko

Hranice jsou volné.

Lucembursko

Platí doporučení necestovat, na hranicích jsou kontroly. Ty se mají zrušit k 15. červnu. Letiště zprovozněno 1. června. První lety do Prahy a zpět byly avizovány po 1. červenci

Maďarsko

Čeští občané mohou od 27. května vstoupit na území Maďarska, pokud jejich pobyt nepřesáhne 48 hodin.

Moldavsko

Hranice jsou uzavřené do 30. června.

Německo

Od 16. května zrušilo nebo alespoň uvolnilo kontroly na svých hranicích. Každá z celkem 16 spolkových zemí si řeší další podmínky vstupu samostatně.

Nizozemsko

Do země mohou vstupovat cizinci jen ve striktně vymezených případech a lidé využívající zem pro tranzit. Od 1. července by se země měla otevřít pro turisty.

Norsko

Hranice jsou uzavřené, změna se čeká po 15. červnu.

Polsko

Hranice jsou uzavřené do 12. června.

Portugalsko

Vstup cizincům není zakázán, je ale de facto regulován omezeními v pozemní i letecké dopravě.

Rakousko

Rakousko od 4. června otevírá všechny hranice krom přechodů s Itálií. Vstup do země bude volný, vyžadován už nebude ani negativní test na koronavirus.

Rumunsko

Hranice jsou pro cizince uzavřené.

Řecko

Vstup na území Řecka sice není pro občany členských zemí EU uzavřen. Cestující bez ohledu na státní příslušnost i účel pobytu jsou však povinni se při vstupu do Řecka podrobit testu na koronavirus. Od 15. června ale budou kontroly jen namátkové a do Atén a Soluně budou opět létat letadla z evropských zemí včetně Česka.

Severní Makedonie

Hranice je uzavřena.

Slovensko

Čeští občané mohou na Slovensko cestovat volně s tím, že se musí vrátit do 48 hodin.

Slovinsko

Slovinská vláda 15. května oznámila konec epidemie koronaviru a otevření hranic se všemi sousedy, později určitá omezení vrátila. Do Slovinska mohou jezdit občané členských států EU, s nimiž jsou uzavřené bilaterální dohody.

Srbsko

Od 22. května je umožněn vstup na území Srbska všem cizincům bez omezení. Není vyžadováno předchozí povolení ani test na covid-19. Po vstupu již nebude nařizována karanténa.

Španělsko

Španělsko otevře hranice zahraničím návštěvníkům koncem června.

Švédsko

Hranice je volná.

Švýcarsko

Do Švýcarska mohou ze zahraničí vstoupit bez omezení pouze švýcarští občané a cizinci s platnými pobytovými tituly, jinak jsou hranice uzavřené. Švýcarsko chce otevřít své hranice 15. června, definitivně by o tom měla rozhodnout vláda příští týden.

Turecko

Země plánuje zahájit domácí cestovní ruch koncem května a od června chce hranice otevřít i pro turisty. Termín ale zatím není jasný a čeští občané tak do Turecka zatím nadále nesmějí.

Ukrajina

Hranice pro cizince prozatím zůstanou uzavřené.

Velká Británie

Hranice jsou otevřené. Od 8. června ale Britové zavádějí 14denní karanténu.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Související články

Výběr článků