Hlavní obsah
Letadla německé společnosti Lufthansa na mezinárodním letišti ve Frankfurtu nad Mohanem Foto: Michael Probst, ČTK/AP

Lufthansa dostane od německé vlády pomoc za 9 miliard eur

Nový německý fond pro hospodářskou stabilizaci WSF schválil balíček pomoci devět miliard eur (245 miliard korun) pro leteckou společnost Lufthansa. S plánem souhlasí také představenstvo aerolinek, oznámila v pondělí firma. Dohodu ještě musí schválit akcionáři a Evropská komise.

Letadla německé společnosti Lufthansa na mezinárodním letišti ve Frankfurtu nad Mohanem Foto: Michael Probst, ČTK/AP
Lufthansa dostane od německé vlády pomoc za 9 miliard eur

Pomoc zahrnuje majetkovou injekci vlády, která získá v největší německé letecké společnosti podíl 20 procent koupí nových akcií za 300 milionů eur. Bude mít také dvě křesla v představenstvu. Tento podíl by WSF chtěl odprodat do konce roku 2023.

WSF také investuje do Lufthansy 5,7 miliardy eur prostřednictvím tiché účasti, což znamená, že získá kapitálový podíl bez hlasovacích práv. Část tohoto podílu bude možné vyměnit za dodatečný majetkový podíl s hlasovacími právy v objemu pěti procent, pokud by Lufthansa nesplácela úroky nebo by ji vláda chtěla ochránit před převzetím.

Tichá účast zahrnuje platbu čtyřprocentního úroku pro letošní a příští rok. Úrok by se měl postupně zvyšovat až na 9,5 procenta, aby byla firma motivována k rychlému splacení pomoci.

Lufthansa rovněž získá úvěr až tři miliardy eur na tři roky od státní banky KfW a soukromých bank.

Evropská komise již dříve schválila státní pomoc pro německou leteckou společnost Condor. Celkem 294 milionů eur dostaly aerolinky v rámci záchranného úvěru a dalšími 256 miliony eur má být refinancována starší půjčka, kterou Condor dostal na podzim loňského roku poté, co zkrachovala jeho mateřská společnost Thomas Cook.

Sektor letecké přepravy utrpěl v důsledku globální pandemie nemoci covid-19 těžké ztráty. Aktuální krize znemožnila například převzetí Condoru polskými aerolinkami Lot, které se v tuto chvíli samy ocitly v problémech.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků