Hlavní obsah
Ministerstvo zdravotnictví - Adam Vojtěch Foto: Novinky

Zdravotnictví podá kasační stížnost proti rozhodnutí o opatřeních kvůli koronaviru

Ministerstvo zdravotnictví podá kasační stížnost proti rozhodnutí soudu o zrušení čtyř opatření resortu, která v souvislosti s koronavirovou pandemií omezila volný pohyb, maloobchod a služby v provozovnách. Na tiskové konferenci po čtvrtečním jednání vlády to řekl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO).

Ministerstvo zdravotnictví - Adam Vojtěch Foto: Novinky
Zdravotnictví podá kasační stížnost proti rozhodnutí o opatřeních kvůli koronaviru

„Respektujeme rozsudek Městského soudu v Praze, byť proti němu budeme podávat kasační stížnost," řekl Vojtěch.

Podle něj i soud konstatoval, že neexistuje žádná předchozí zkušenost, ze které by se dalo vycházet. „Z našeho pohledu by o tom měl ještě rozhodovat Nejvyšší správní soud a celou věc posoudit, protože to není úplně jednoznačné. Je otázka, jaká je reálná pravomoc ministerstva zdravotnictví, na kterém je zodpovědnost za to, aby činilo kroky k omezení a zabránění šíření epidemie," poznamenal ministr.

Zároveň uvedl, že je rád, že rozsudek v zásadě konstatuje, že opatření jsou efektivní, přestože měla být podle názoru soudu nařízena skrze krizový zákon. Vláda změnu právního rámce na krizová opatření schválila právě na základě výtky soudu až ve čtvrtek večer.

Pražský městský soud totiž ve čtvrtek zrušil s účinností od 27. dubna čtyři opatření ministerstva zdravotnictví, která v souvislosti s koronavirovou pandemií omezila volný pohyb, maloobchod a služby. Soud konstatoval, že jsou nezákonná. Rozhodnutí pražského městského soudu je pravomocné, ministerstvo si může podat kasační stížnost. Vláda měla do pondělí čas, aby opatření přijala v zákonné formě, tedy jako krizové opatření.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků