Hlavní obsah
Nezařazení poslanci Michal Pohanka (vlevo) a Miloš Melčák. Foto: Milan Malíček, Právo

Přeběhlík

Za přeběhlíka se v české politice označuje obvykle poslanec, který poté, co je zvolen na kandidátce jednoho politického subjektu, opakovaně záměrně hlasuje v rozporu s jeho oficiálním (příp. většinovým) stanoviskem. Někdy stranu, za níž byl zvolen, opustí (případně je vyloučen) a vstoupí do jiné či zůstane nezařazen.

Nezařazení poslanci Michal Pohanka (vlevo) a Miloš Melčák. Foto: Milan Malíček, Právo
Přeběhlík

Subjektem, k němuž se takovýto zákonodárce přimkne, je naopak často nazýván konstruktivním poslancem.

Podle českého práva ale získává mandát poslanec, nikoliv strana. Zákonodárci slibují, že budou mandát vykonávat „v zájmu všeho lidu a podle svého nejlepšího vědomí a svědomí,“ za změnu politické příslušnosti proto nemohou být jakkoliv sankcionováni.

 Část společnosti nicméně považuje takovéto jednání za neetické, protože „přeběhlictví“ může změnit poměr sil ve Sněmovně.

Někteří známí přeběhlíci:

Jozef Wagner – v roce 1996 zvolen za ČSSD, opakovaně hlasoval spolu s koalicí ODS, ODA a KDU-ČSL, z ČSSD byl následně vyloučen

Tomáš Teplík – v roce 1996 zvolen za ČSSD, poté co podpořil rozpočet pro rok 1998 byl ze strany vyloučen a vstoupil do ODS

Marie Machatá – v roce 1999 vystoupila z klubu Unie svobody a následně vstoupila do ČSNS

Tomáš Vrbík – v roce 2003 vystoupil z poslaneckého klubu US-DEU, několikrát hlasoval spolu s ODS

Petr Kott – v roce 2003 byl vyloučen z ODS, následně vstoupil do klubu US-DEU a často hlasoval s tehdejší koalicí

Miloš Melčák – v roce 2006 byl zvolen za ČSSD, svou neúčastí na hlasování umožnil vznik Topolánkovy vlády, ze strany byl vyloučen

Michal Pohanka – v roce 2006 zvolen za ČSSD, stejně jako Miloš Melčák při hlasování o důvěře Topolánkovy vlády opustil hlasovací sál, v roce 2008 se vzdal mandátu

Evžen Snítilý – v roce 2006 zvolen za ČSSD, v únoru 2008 při volbě prezidenta bez bližšího zdůvodnění oznámil, že v prezidentské volbě bude volit kandidáta ODS Václava Klause. Téhož dne byl vyloučen z poslaneckého klubu ČSSD. Prohlásil však že nadále bude nezařazeným poslancem, který bude hlasovat stejně jako ČSSD.

Petr Wolf - v roce 2006 byl zvolen za ČSSD, při prezidentské volbě chyběl, tvrdil, že je nemocný, se v téže době věnoval studijním povinnostem, v roce 2008 vystoupil z ČSSD, policie jej vyšetřuje kvůli podvodu a porušení autorského zákon.

Jiří Paroubek -  bývalý dlouholetý předseda ČSSD se na podzim roku 2011 rozhodl stranu opustit. Své další působení v politice vidí v rámci nově založené strany Národní socialisté - levice 21. století. Paroubek odmítá, že by byl přeběhlíkem a trvá na tom, že zůstává věrný programu, za nějž byl zvolen.

Jiří Šlégr - poslanec zvolený za ČSSD stranu opustil na podzim roku 2011 spolu s Paroubkem. Také on vstoupil do nového subjektu Národní socialisté - levice 21. století. ČSSD vyzvala oba poslance k odchodu ze Sněmovny. Ti to odmítli.

Stanislav Huml - poslanec zvolený za VV v dubnu 2011 opustil jejich poslanecký klub kvůli kauze údajného uplácení poslanců Vítem Bártou. Následně se stal členem klubu ČSSD.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků