Hlavní obsah
Petr Tluchoř Foto: archiv, Právo

Petr Tluchoř

Několik let šéfoval Petr Tluchoř poslaneckému klubu ODS. Jeho sesazení z této funkce předcházela koaliční krize, v níž figuroval jako jeden z poslanců ODS rebelujících proti přijetí tzv. daňového balíčku. Takzvaní rebelové pak složili mandát, čímž si podle policie vysloužili lukrativní posty ve státní správě. Policie je obvinila z korupce a soud poslal do vazby. Nakonec byli ale zproštěni obžaloby kvůli poslanecké imunitě.

Petr Tluchoř Foto: archiv, Právo
Petr Tluchoř

Petr Tluchoř se narodil 6. ledna 1968 v Brandýse nad Labem - Staré Boleslavi. V letech 1986 - 1990 navštěvoval Matematicko-fyzikální fakultu Univerzity Karlovy, studium však nedokončil. V roce 2008 ukončil studium na Právnické fakultě Masarykovy univerzity v Brně s titulem bakalář. Mezi lety 1989 - 2003 podnikal v oblasti prodeje a distribuce hudebních nosičů a dramaturgie.

Do ODS vstoupil v roce 1996 a za tuto stranu pracoval v letech 1999 - 2006 jako zastupitel města Brandýsa nad Labem - Staré Boleslavi. 

Od roku 2006 byl šéfem klubu poslanců ODS. Na jaře roku 2011 o něm Kristýna Kočí na tajné nahrávce mluvila jako o spojce k vnitrostranickému puči uvnitř Věcí Veřejných. Aféra, která se týkala především Věcí veřejných, stála za jeho nahrazením Zbyňkem Stanjurou. 

Vůdce rebelů skončil za mřížemi

V polovině roku 2012 se Tluchoř vzepřel proti daňovému balíčku, který prosazovala koalice ODS, TOP 09 a LIDEM a který mimo jiné počítal se zvýšením DPH na 15 a 21 procent. Po týdnech přetahování s podporovateli balíčku vyřešil patovou situaci tak, že se spolu s dalšími dvěma rebely rozhodl složit poslanecký mandát, aby návrh, s nímž vláda spojila svou existenci, prošel.

O několik měsíců později vyplula tato aféra opět na povrch v rozsáhlé kauze, při níž bylo zatčeno osm osob včetně tří rebelujících poslanců a ředitelky kabinetu premiéra Petra Nečase Jany Nagyové.

Policie obvinila Tluchoře a další dva rebely Ivana Fuksu a Marka Šnajdra z korupce. Uplaceni měli být právě za to, že složí mandáty, a umožní tak daňovému balíčku projít hlasováním ve Sněmovně. Na všechny tři uvalil soud vazbu.

Nakonec ale byli v roce 2013 zproštěni viny, protože nejvyšší soud usoudil že kvůli poslanecké imunitě jsou vyňati z pravomoci orgánů činných v trestním řízení a nelze je trestně stíhat. K tomu dostali statisícové odškodnění a v dubnu 2015 se jim stát veřejně omluvil.

Petr Tluchoř je podruhé ženatý a má dva syny.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků