Hlavní obsah
Petr Pithart (KDU-ČSL) Foto: Petr Horník, Právo

Petr Pithart

Stálice české politické scény Petr Pithart se proslavil především jako předseda horní komory a vlády. Před rokem 1989 se činil v disentu a byl zaměstnán například jako noční hlídač či zahradník, třebaže mu ze studií práva patří titul JUDr.

Petr Pithart (KDU-ČSL) Foto: Petr Horník, Právo
Petr Pithart

Někdejší předseda vlády i Senátu České republiky se narodil 2. ledna 1941 v Kladně. Absolvoval Právnickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze a studoval též na St. Anthony's College v Oxfordu. Své působení tam musel ovšem ukončit, když mu z tehdejšího Československa pohrozili přidělením statusu emigranta. "Sebevzděláním jsem historik a politolog," dodává ve svém životopise.

V šedesátých letech pracoval jako odborný asistent na své alma mater a zároveň dělal redaktora Literárních novin. Když po vstupu vojsk Varšavské smlouvy vystoupil z KSČ, musel se stěhovat do podniku Vodní stroje, kde pracoval jako čerpač. Poté vystřídal různá zaměstnání od nočního hlídače přes obalového referenta až po knihovníka. Jednu dobu působil také jako podnikový právník na ředitelství výstavby pracovišť ČSAV. Po podepsání Charty 77 na tomto místě ale skončil.

V disentu rozvíjel publikační činnost, a to především v samizdatovém, exilovém a západním tisku. Dále vydával časopisy, sborníky, organizoval bytové semináře a pašoval literaturu ze zahraničí. Působil též jako člen redakční rady samizdatových Lidových novin.

14. prosince 1989 se stal po Václavu Havlovi představitelem koordinačního centra Občanského fóra a o něco později získal poslanecký mandát ve Federálním shromáždění ČSSR. V letech 1990 - 1992 předsedal vládě České republiky.

Během let vystřídal členství v Občanském hnutí, Svobodných demokratech a SD-LSNS. Všechna tato uskupení vznikla z Občanského fóra. Od roku 1999 se Pithart hlásí k lidovcům.

V devadesátých letech působil kromě politiky také na Středoevropské univerzitě v Praze a na Právnické fakultě UK, kde přednáší dodnes. Byl také šéfredaktorem měsíčníku Přítomnost.

Dvakrát předsedou Senátu

V letech 1996 - 2012 zasedal v horní komoře parlamentu, které v prvních dvou letech působení předsedal. Poté dělal místopředsedu Senátu a v letech 2000 - 2004 opět předsedu.

Z tohoto postu se v roce 2001 zasadil o vydání Ivana Pilipa a Jana Bubeníka do České republiky, když byli tito dva uvězněni na Kubě kvůli setkání s tamními disidenty. V roce 2003 se Pithart ucházel o post prezidenta České republiky, dokonce byl společně s Václavem Klausem nejvážnějším kandidátem, avšak nakonec ve volbě neuspěl.

Ve volebním období 2006 - 2012 mu připadla pozice místopředsedy Senátu a člena organizačního výboru a Stálé komise Senátu pro Ústavu České republiky a parlamentní procedury. Už dříve se rozhodl, že toto volební období bude posledním, které stráví v Senátu.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků