Hlavní obsah

Aktuálně nemocných s covidem je poprvé od dubna víc než uzdravených

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Články najdete v sekci Moje sledované a také vám pošleme upozornění do emailu.

Praha

Počet aktuálně nakažených je podle posledních údajů ministerstva zdravotnictví ke středečnímu ránu vyšší než celkový počet uzdravených, podobná situace byla naposledy v dubnu. S nemocí se nyní potýká 26 476 lidí, vyléčených je 26 151 lidí, zemřelých 531.

Článek

V úterý laboratoře v Česku potvrdily nákazu novým koronavirem u 2394 lidí, to je druhý nejvyšší denní nárůst od začátku epidemie. Celkem se od 1. března, kdy se v Česku objevily první případy onemocnění covid-19, nakazilo 53 158 lidí.

Většina nakažených má mírný průběh nemoci. Hospitalizováno je ale rekordních 581 lidí, z toho 115 ve vážném stavu, to je rovněž nejvíc od začátku epidemie.

Počty nakažených se v zemi výrazněji zvyšují v posledních zhruba dvou týdnech. V úterý 8. září denní nárůsty potvrzených případů koronaviru poprvé překonaly tisícovku, minulou středu dva tisíce a ve čtvrtek tři tisíce. Tehdy laboratoře zaznamenaly 3128 pozitivních testů, dosud nejvíce za jeden den. Jen od začátku září přibylo v Česku přes 28 000 potvrzených případů onemocnění covid-19.

Kdo leží v nemocnicích s covidem? Mladších přibylo

Domácí

Stoupá také počet hospitalizovaných a zemřelých. Na začátku září bylo s nákazou v nemocnicích asi o 400 lidí méně. Zemřelých s onemocněním covid-19 přibyla za září více než stovka. V pondělí zemřelo podle statistiky 14 lidí s covidem, což je druhý nejvyšší počet úmrtí za jediný den od 8. dubna, kdy zemřelo 15 lidí.

Chystají se další opatření

Ministerstvo zdravotnictví ve středu zveřejní další opatření, která mají omezit epidemii nemoci covid-19. Podle úterního vyjádření ministra Romana Prymuly (za ANO) půjde o povinné uzavření restaurací a barů ve 22:00 a také o omezení sportovních akcí. Zpřísněná opatření mají platit od čtvrtka, a pokud povedou ke snížení klíčových ukazatelů o šíření infekce, budou podle Prymuly po 14 dnech zrušena.

Od čtvrtka budou restaurace zavírat už v deset, omezí se sport, rozhodl Prymula

Domácí

Německo ve středu zřejmě zařadí prakticky celou Českou republiku mezi rizikové oblasti a bude při vstupu na své území vyžadovat test na koronavirus, nebo karanténu. Podobně reagovalo v úterý Nizozemsko. Lidé z Česka musí po příjezdu do Nizozemska nastoupit do karantény, a to i v případě, kdy mají negativní test na nemoc covid-19. Českou republiku již dalo na své seznamy rizikových zemí kvůli šíření koronaviru několik dalších států, například Slovensko či Velká Británie.

Více se testuje

Nárůst počtu nových případů podle ministerstva zdravotnictví souvisí také s velkým objemem testů. V srpnu počet testů za den jen jednou překročil 10 000, zatímco minulý týden počet testů v pracovních dnech neklesl pod 17 400 a ve čtvrtek překročil rekordních 23 000. V pondělí laboratoře provedly 18 145 testů, úterní počet zveřejní ministerstvo ve středu vpodvečer.

Foto: Dalibor Glück, ČTK

Zdravotníci na odběrovém místě Krajské nemocnice Tomáše Bati ve Zlíně odebírají vzorky lidem s podezřením na nemoc covid-19. Lidé při odběru nemusí vystupovat z automobilu.

Nejvýrazněji se nákaza šíří v Praze. V hlavním městě hygienici za posledních sedm dní potvrdili téměř 218 případů v přepočtu na 100 000 obyvatel, následuje Praha-východ se zhruba 202 případy, Praha-západ se 184 případy a Uherskohradišťsko se 183 případy. Na Liberecko připadá v posledním týdnu 177 nakažených na 100 000 obyvatel a na okres Plzeň-město 164 případů.

Kvůli zhoršené situaci vláda v pondělí obnovila Ústřední krizový štáb. Jeho šéf a ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) řekl, že za hlavní cíle činnosti tohoto orgánu považuje právě ochranu zranitelných skupin obyvatelstva a zajištění toho, aby nebyl přehlcen zdravotnický systém.

Reklama

Související témata:

Výběr článků

Načítám