Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Petr Hloušek, Právo

Dovoz ojetin by mohl kvůli koronaviru klesnout o třetinu

Dovoz ojetých aut ze zahraničí by kvůli šíření koronaviru mohl letos na jaře klesnout o více než 30 %. Loni se přitom v prvním pololetí do Česka dovezlo celkem přes 89 tisíc vozů, hlavně z Německa a z Itálie. Uvedla to Asociace obchodu s ojetými automobily.

Ilustrační foto Foto: Petr Hloušek, Právo
Dovoz ojetin by mohl kvůli koronaviru klesnout o třetinu

Původ v cizině má podle předsedy asociace Jiřího Grunda bezmála 50 procent všech prodávaných ojetin v ČR. Itálie a Německo jsou tradiční destinace, odkud se jich do Česka dováží nejvíce.

Ne vždy je však udávaný původ pravdivý. „Dokonce třetina německých ojetin ve skutečnosti pochází z Itálie a v Německu jsou jen krátce přihlášeny z důvodu zvýšení důvěry původu,” podotkl Grund. Podle údajů společnosti Cebia je původem z Německa 21 % aut na českém trhu a čtyři procenta jsou z Itálie.

Karanténa uvalená na celou Itálii a s tím související opatrnost cestování i do ostatních zemí povede podle obchodníků k tomu, že nabídka ojetých vozidel z dovozu na českém trhu bude v jarních měsících letošního roku významně nižší, než bylo zvykem v minulých letech. To by mohlo zvýšit ceny na českém trhu.

Do Česka se loni dovezlo 177 tisíc ojetých osobních aut s průměrným stářím 10,3 roku. Prodej nových vozů klesl pod 250 tisíc. Podle Svazu dovozců automobilů bylo v ČR ke konci loňského roku registrováno téměř 6 milionů osobních aut s průměrným stářím 14,93 roku.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků