Hlavní obsah
Slovenský premiér Igor Matovič Foto: Radovan Stoklasa, Reuters

Slovenská deziluze z Matoviče vrcholí

Minulý pátek ráno mi přišly dvě zprávy. Jedna obsahovala obrázek pomníku na hřbitově s nápisem: „Tady odpočívá Memorandum dobrého vládnutí. 11. 3. 2021 12:00 – 11. 3. 2021 17:00.“ Ve druhé zprávě český autor napsal: „Slovensko. Země, kde končí vládní krize, a než o tom dostříháš reportáž, tak zase začne.“

Slovenský premiér Igor Matovič Foto: Radovan Stoklasa, Reuters
Slovenská deziluze z Matoviče vrcholí

Obě byly reakcí na skutečnost, že tisková konference hnutí OLaNO premiéra Igora Matoviče, jež proběhla před plánovaným společným vystoupením koaličních lídrů, kteří měli informovat o dohodě o ukončení sporů, přiměla předsedu SaS Richarda Sulíka vyhlásit, že se znovu začíná od bodu nula a že toto pondělí bude informovat o dalších krocích.

Nejzávažnějším důsledkem permanentní krize vládnutí jsou katastrofální data, která SR vykazuje v boji s pandemií

Nejzávažnějším důsledkem permanentní krize vládnutí, ale podle některých politiků OLaNO její hlavní příčinou, jsou katastrofální data, která Slovenská republika vykazuje v boji s pandemií covidu-19. V posledních týdnech se ocitla na prvním místě na světě, co se týče počtu úmrtí či nemocnosti na milion obyvatel.

Netransparentní nákup vakcíny Sputnik V provázený podivnými okolnostmi se proto nestal příčinou krize, ale jen jejím spouštěčem.

Pandemie obnažila neumětelství vlády

Místo soustředění pozornosti a sil vlády na urychlenou přípravu a efektivní prosazování nových protiepidemických opatření a přípravu Plánu obnovy se vládní koalice dostala na pokraj rozpadu a věnuje se jen sama sobě.

To spustilo vlnu kritiky nejen ze strany parlamentní opozice, ale hlavně ze strany Hlas-SD Petera Pellegriniho a strany Smer-SD Roberta Fica, které od nástupu Matovičovy vlády hovoří o nekompetentním, neprofesionálním a chaotickém vládnutí a manažerských selháních předsedy vlády a ministrů.

Předsedové obou stran povzbudili voliče, aby co nejrychleji přispěli k sesbírání alespoň 500 tisíc hlasů pro vyhlášení referenda o předčasných volbách. Veřejnosti sdělili, že počet podpisů se blíží k 300 tisícům. (Podmínkou pro vyhlášení referenda je 350 tisíc podpisů pod peticí).

Silnou nespokojenost s výkonem vlády hlavně při řízení boje s pandemií dala opakovaně najevo i hlava státu. To, že se vláda pod její kritikou staví do role oběti, označila za chybu. „Oběti leží na hřbitovech a v nemocnicích v kritickém stavu,“ řekla Zuzana Čaputová. Novinkou v slovenské politice je, že ostrou kampaň za odstoupení Matoviče z postu předsedy vlády začala mimoparlamentní strana Progresivní Slovensko, jejíž místopředsedkyní byla před zvolením prezidentka Čaputová.

Spustila webovou stránku stacilo.uz. Předsedkyně strany Irena Bihariová oznámila: „Dost bylo Igora Matoviče na postu předsedy vlády. Nechceme předčasné volby, je však potřeba vyměnit premiéra nebo prosadit zásadní rekonstrukci vlády, aby skončil tento způsob vedení země.“

Představitelé vládních stran v krizi opakují politickou mantru, že není možné připustit nové volby, neboť by vláda nemohla dotáhnout do konce svou protikorupční agendu a k moci by se znovu vrátila „mafie Hlasosmeru“.

Ani média nešetří výtkami

V diskusích mezi nimi se ale stále častěji objevuje i možnost předčasných voleb kvůli neudržitelnému stylu vládnutí a komunikace premiéra Matoviče. Tomu se sice stále připisuje role bojovníka proti korupci a člověka, který poprvé porazil Roberta Fica v parlamentních volbách, ale prudce narůstá skepse vůči jeho neschopnosti racionálně vládnout a komunikovat a nevyvolávat ustavičné konflikty.

Odrazem změny nálad jsou i komentáře v médiích, které dlouhodobě dávaly najevo nespokojenost se způsobem vládnutí Směru-SD a jmenovitě Roberta Fica a neustále připomínaly a připomínají korupční aféry minulých vlád. I když zdůrazňují, že vládní strany by měly dokončit mandát, zároveň rezignovaly na představu, že to s Matovičem coby premiérem bude možné.

Filip Obradovič z Denníku N o něm napsal: „Po roce, kdy je premiér, už musí být každému rozumnému člověku jasné, že pokud opět vyhraje, prohraje celá země.“ Komentátor Pravdy Marián Repa dilema menších koaličních partnerů řešících krizi pojmenoval takto: „Raději hrozný konec než hrůza bez konce.“

(Autor je bývalý politik a diplomat)

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků