Hlavní obsah

Richard Sulík

Foto: Profimedia.cz
Článek

Jako mladý poradce ministra vnitra se na Slovensku zasloužil o zavedení rovné daně. V roce 2009 založil vystudovaný ekonom stranu Svoboda a solidarita (SaS), s níž se hned příští rok dostal do parlamentu. V září 2011 jeho partaj položila vládu Ivety Radičové, když poslanci odmítli rozšíření tzv. eurovalu na pomoc krachujícím evropským státům. Od března 2020 působil jako slovenský ministr hospodářství, než o dva roky později podal demisi. Na podzim 2023 odstoupil z postu předsedy SaS.

Na slovenského ekonoma, podnikatele a od roku 2009 hlavně politika Richarda Sulíka hledí mnozí skrz prsty. Tím, že se postavil proti rozšíření záchranného fondu, prý Slovensku utrhl mezinárodní ostudu. Na opačné straně stojí zastánci názoru, že šéf liberální SaS jako jeden z mála bránil zemi před neúnosnými výdaji a stál za svým názorem i za cenu pádu vlády. "Slovensko je nejchudší zemí eurozóny. Nebudeme zachraňovat francouzské banky, když máme holou zadnici," komentoval Sulík na podzim 2011 nastalou situaci. Poté, co poslanci Sulíkovy SaS odmítli podpořit rozšíření tzv. eurovalu, vláda Ivety Radičové padla a Sulík odešel z postu předsedy Národní rady.

Foto: Ivan Vilček, Právo

Zástupci slovenských pravicových a středových stran po podpisu koaliční smlouvy. Zleva Mikuláš Dzurinda (SDKU), Richard Sulík (SaS), Iveta Radičová (SDKU), Ján Figeľ (KDH) a Béla Bugár (Most - Híd).

Závěr totality strávil v emigraci

Narodil se 12. ledna 1968 v Bratislavě. V 80. letech jako třináctiletý spolu s rodinou emigroval do Německa, kde strávil nepřetržitě téměř deset let. V Německu absolvoval technické gymnázium a po maturitě studoval v Mnichově matematiku a fyziku. Školu nedokončil a dal se místo toho na studium ekonomiky.

Do Československa se Sulík s rodiči definitivně vrátil v roce 1991. Na Slovensku pak založil firmu Fax and Copy a šéfoval jí až do roku 2001. Jako třicetiletý se také vrátil ke studiím a v Bratislavě nastoupil na tamní Ekonomickou univerzitu.

Ještě než odpromoval, začal se podle svých slov "intenzivně věnovat daňové problematice" a v roce 2002 oslovil tehdejšího slovenského ministra financí Ivana Mikloše s návrhem rovné daně. Ministr se rozhodl zaměstnat Sulíka jako svého poradce a ten pro něj vypracoval koncepci daňové reformy, kterou zároveň předložil coby diplomovou práci. Reformu, která na Slovensku zavedla 19procentní rovnou daň ze všech druhů příjmů, tak schválila nejen zkušební komise na univerzitě, ale i členové slovenského parlamentu.

Ranč v Austrálii

V roce 2021 se v médiích vyswkytla informace, že Sulík v daňovém přiznání zatajil majetek v Austrálii. S dalšími dvěma osobami spoluvlastní ranč u Perthu. Ukázalo se, faktickým majitelem je neznámá firma, v níž má politik podíl. Dle vlastních slov zde plánuje po konci politické kariéry trávit zimní období.

Fico: nikdo tak neponížil slovenský parlament

Články k tématu

Slovensko bude mít menšinovou vládu

Strana Svoboda a Solidarita (SaS) ministra hospodářství Richarda Sulíka definitivně odchází z vlády a čtyři ministři za SaS podají ve středu demisi. SaS...