Časopis to oznámil s odvoláním na monitorování telefonní komunikace radikálních salafistických kazatelů, vyzývajících k násilí a verbujících bojovníky do Sýrie.

Při odposleších několika těchto kazatelů vyšetřovatelé zachytili komunikaci Amriho, který se podle jejich přesvědčení nabízel jako atentátník pro sebevražedný útok.

Jazyk, který při rozhovoru použil, však byl plný kódovaných výrazů, takže ho nebylo možné na základě této komunikace zatknout.

Časopis také zmínil, jak Amri používal různých identit, jichž měl šest nebo osm. Italské úřady vydaly na začátku letošního roku varování, že nemá povolen vstup do zemí schengenského prostoru. Poté neměl mít možnost cestovat mezi jeho členskými zeměmi.

Tvrdil, že je perzekvovaný Egypťan

Amri ale použil falešné identity a vydával se za Egypťana, který byl v zemi stíhán. Uvedl to, když v Německu v dubnu žádal o azyl. Ten mu ale nebyl udělen, protože se ukázalo, že neví nic o zemi, takže těžko může být Egypťan. V červenci s ním bylo azylové řízení ukončeno s tím, že žádost je nepodložená.

Současně se ukázalo, že využívá více identit.

Nebylo ho však možné deportovat, protože neměl patřičné dokumenty. Trvalo dva měsíce, než mu je Tunisko vydalo. [celá zpráva]

Dříve spíš pil

Vyšetřovatelé podle čtvrtečního vyjádření pro list Frankfurter Allgemeine Zeitung ale uvedli, že Amri se sice pohyboval mezi salafisty, ale nic nenaznačuje, že by Tunisan byl významnou postavou v salafistických kruzích. Nic také neukázalo na to, že by byl v blízkém kontaktu s nedávno zatčeným radikálním kazatelem Abú Walaou, jak se spekulovalo.

Jeho  otec ale tvrdí, že se mladík radikalizoval až v Evropě. Podle bratrů dříve spíš pil.

Útok na vánoční trh v Berlíně:
Máme nesprávného muže, přiznala berlínská policie
Nemám s tím nic společného, řekl zadržený Pákistánec 
Strach nesmí Německo ochromit, řekla po útoku Merkelová
Prchajícího stíhal svědek, policii navigoval mobilem
Pod náklaďákem bylo dítě, popsal svědek útok v Berlíně 
Útočník se před masakrem učil s kamiónem teprve zacházet
Na vánočním trhu v Berlíně měl útočit 23letý Pákistánec
Německá policie podniká razii v berlínské ubytovně pro migranty
Všude kolem jen krev, těla a trosky. Studentka líčí hrůzu na trhu
Masakr v Berlíně byl teroristický útok, myslí si německá policie
Prezident Gauck: Je to zlý večer pro Berlín i naši zem
Česko kvůli útoku v německé metropoli zvyšuje bezpečnostní opatření