Hlavní obsah
Policie nechává odtáhnout tahač kamiónu, kterým útočník najel do lidí na vánočním trhu v Berlíně. Foto: Markus Schreiber, ČTK/AP

Masakr v Berlíně byl teroristický útok, myslí si německá policie

Německá policie potvrdila, že pondělní útok na vánoční trh v Berlíně byl s největší pravděpodobností teroristický útok. Podle informací deníku Die Welt útočil třiadvacetiletý Pákistánec. Okolo osmé s nákladním autem vjel do davu lidí, 12 jich zabil a 48 zranil. Informace deníku New York Post, že se k pondělnímu útoku přihlásil Islámský stát, zatím potvrzena nebyla.

Policie nechává odtáhnout tahač kamiónu, kterým útočník najel do lidí na vánočním trhu v Berlíně. Foto: Markus Schreiber, ČTK/AP
Masakr v Berlíně byl teroristický útok, myslí si německá policie

Policie během pondělního večera řidiče dopadla. Německý ministr vnitra Thomas de Maizière řekl v úterý novinářům, že vyšetřovatelé muže, který s náklaďákem do davu lidí najel, vyslýchají. „Vyslýcháme podezřelého a zatím nevíme nic o pozadí (útoku), ale nepřestaneme, dokud to zcela neobjasníme,“ cituje Maizièra deník Guardian.

Informace o tom, že se k útoku přihlásil Islámský stát, se zatím nepotvrdila, hlásí organizace SITE. 

Vůz vjel do davu lidí bez světel, což také nasvědčuje tomu, že šlo o plánovaný útok, napsal Die Welt s odvoláním na policejní zdroje. Trh, který se koná před protestantským pamětním kostelem císaře Viléma, projel v délce 50 až 80 metrů.

Náklaďák měl řídit běženec, který přišel do Německa letos v únoru.

Foto: Pawel Kopczynski, Reuters

Zadržený řidič nákladního vozu byl podle listu Die Welt migrant, který do Německa přišel z Pákistánu letos 16. února.

Pokud by se jednalo o Afghánce, jak tvrdí DPA, policii není jeho osoba neznámá. Několikrát byl totiž vyšetřován pro drobné kriminální delikty.

Foto: Mapy.cz

Na místě spolujezdce se našla mrtvola. Agentura Reuters s odvoláním na policejní informace napsala, že se jedná o Poláka. Muž nepodlehl zraněním ze srážky vozu, jak se původně předpokládalo, ale byl zastřelen.

Náklaďák projel vánočním trhem asi 80 metrů.

Foto: Pawel Kopczynski, Reuters

Nákladní vůz patří spediční firmě Ariela Zurawského. Ten ve vysílání televize TVN 24 sdělil, že od pondělních 16.00 neměl s řidičem, který je jeho bratrancem, kontakt. Vůz vezl z Itálie ocelové rámy, které se měly v úterý vyložit v Berlíně. Majitel spediční firmy je přesvědčen, že byl řidič i s nákladním vozem unesen.

Policie prověřuje také verzi, že byl vůz odcizen na stavbě v Polsku.

Vyšetřování tragické události se ujal nejvyšší státní zástupce, který vyšetřuje mimo jiné závažné teroristické útoky.

Policie vyzvala obyvatele Berlína, aby nevycházeli z domu a především aby nechodili k místu činu. Požádala ale případné svědky, aby jí poskytli informace či fotografie a videa z místa činu.

Policie uzavřela vánoční trh v berlínské čtvrti Charlottenburg, kde vjel nákladní vůz do lidí.

Foto: Fabrizio Bensch, Reuters

Česká diplomacie zatím nemá informace o tom, že by mezi oběťmi tragédie byli čeští občané, sdělila v pondělí večer mluvčí ministerstva zahraničí Michaela Lagronová. Ambasáda v Berlíně je podle Lagronové v kontaktu s berlínskou policií a německým ministerstvem zahraničí, informace o případných českých obětech ale zatím nemá.

Policie zkoumá kamion, který vjel do lidí na vánočním trhu v Berlínské čtvrti Charlottenburg.

Foto: Fabrizio Bensch, Reuters

List Die Welt napsal, že německá policie měla mít několik dní informace o tom, že existuje nebezpečí útoku na vánoční trh v metropoli.

Anketa
Bojíte se po útoku v Berlíně navštěvovat vánoční trhy v Německu?
Ano
78.2 %
Ne
21.8 %
Celkem hlasovalo 4582 čtenářů.

1. Dafovská (Bul.) 23:26,2 min. (1 tr. okruh), 2. Becaertová -21,8 (2), 3. Holubcová (ČR) -23,3 (0), 4. Henkelová (Něm.) -26,8 (0), 5. Apelová -35,0 (1), 6. Wilhelmová (obě Něm.) -36,9 (2), 7. Černousovová (Rus.) -40,5 (1), 8. Denkingerová (Něm.) -40,7 (1), 9. Achatovová (Rus.) -40,9 (1), 10. Beerová (Něm.) -44,0 (0), ...27. Vejnarová -1:46,1 (0), 45. Rezlerová -2:40,7 (3), 47. Faltusová -2:46,0 (2), 62. Doskočilová (všechny ČR) -3:44,9 (3).

Stav SP (po 7 závodech):

1. Dafovská 269 b., 2. Becaertová 261, 3. Pylevová (Rus.) 225, ...14. Holubcová 127, 41. Česneková 9, 46. Vejnarová 4, 49. Rezlerová 3.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků