Hlavní obsah
Německý prezident Joachim Gauck Foto: Fabrizio Bensch, Reuters

Prezident Gauck: Je to zlý večer pro Berlín i naši zem

Za zlý večer pro Berlín i celé Německo označil tragédii na vánočním trhu v centru německé metropole prezident Joachim Gauck. Zármutek nad oběťmi možného útoku vyjádřila také kancléřka Angela Merkelová.

Německý prezident Joachim Gauck Foto: Fabrizio Bensch, Reuters
Prezident Gauck: Je to zlý večer pro Berlín i naši zem

"Je to zlý večer pro Berlín a naši zem, který mnou stejně jako řadou lidí velmi otřásl," uvedl prezident Gauck v první reakci. Zároveň vyjádřil soustrast pozůstalým obětí a poděkoval zasahujícím záchranářům a policistům. Zármutek nad událostmi na vánočním trhu vyjádřila ústy svého mluvčího také kancléřka Angela Merkelová. Stejně reagoval i vicekancléř Sigmar Gabriel a ministr zahraničí Frank-Walter Steinmeier.

Přední část vozu, který vjel do lidí na vánočním trhu v Berlíně

Foto: Fabrizio Bensch, Reuters

Mezi prvními, kteří zareagovali v zahraničí, byl francouzský prezident François Hollande. "Francouzi sdílí smutek Němců tváří v tvář této tragédii, která se dotkla celé Evropy,"uvedl. "Celá Francie stojí na straně Německa," napsal německy na Twitteru francouzský premiér Bernard Cazeneuve. Ministr vnitra jeho vlád oznámil, že Paříž zpřísní po celé zemi bezpečnostní opatření na vánočních trzích.

Tragédie má devět obětí

Foto: Fabrizio Bensch, Reuters

Předseda Evropské rady Donald Tusk nabídl Berlínu pomoc celé Evropy. Incident, který se "zdá být teroristickým útokem", odsoudil v prohlášení Bílý dům.

"Civilizovaný svět musí změnit své uvažování", uvedl budoucí prezident USA Donald Trump v reakci na informace o tragédii na vánočním trhu v Berlíně a útocích v Turecku a Švýcarsku.

Zhruba dvacet lidí utrpělo vážná zranění

Foto: Michael Sohn, ČTK/AP

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) vyjádřil soustrast pozůstalým po obětech berlínské tragédie. "Vyjadřuji soustrast pozůstalým po obětech berlínského útoku a také solidaritu německé vládě," napsal Sobotka na Twitteru. "Je mi nesmírně líto zmařených životů," dodal premiér.

Zraněných je přes pět desítek.

Foto: Fabrizio Bensch, Reuters

Soustrast pozůstalým obětí vyjádřili i vrcholní rakouští politici včetně kancléře Christiana Kerna a budoucího prezidenta Alexandera Van der Bellena.

Nákladní vůz s polskou poznávací značkou, v němž seděli podle policie dva lidé, vjel kolem 20:00 na vánoční trh na náměstí Breitscheidplatz v západní části berlínského centra. Bilance je tragická, na místě zůstalo devět mrtvých a přes 50 zraněných.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků