Hlavní obsah
 

Všude kolem jen krev, těla a trosky. Studentka líčí hrůzu na trhu v Berlíně

Australská studentka Trisha O´Neillová úspěšně složila poslední zkoušku v rámci ročního výměnného pobytu v Německu a na vánoční trh na berlínském náměstí Breitscheidplatz se to vydala oslavit a užít si vánoční atmosféru. Stala se ale svědkem tragédie, na kterou patrně do smrti nezapomene. Všude kolem byla krev a těla, vylíčila následky masakru serveru ABC.

 
Všude kolem jen krev, těla a trosky. Studentka líčí hrůzu na trhu v Berlíně

„Seděli jsme vedle stánku se svařeným vínem, když se najednou ozvala velká rána a začali na mě padat lidi,“ vybavuje si O´Neillová, jak to celé začalo. Bylo podle ní okolo osmé večer a vánoční atmosféra na náměstí Breitscheidplatz se během vteřiny proměnila ve výjev jako z apokalypsy.

„Viděla jsem, jak se velký černý náklaďák řítí přímo na trh. Srazil tolik lidí.... Pak zhasla světla a všechno bylo zničené. Slyšela jsem křik a potom najednou všichni ztuhli. Všude byla krev a lidská těla. Někteří lidé včetně dětí a důchodců se nehýbali, další propukli v pláč,“ vzpomínala Trisha O´Neillová.

Z prvotního šoku se ale ti, které řidič nezranil, rychle vzpamatovali. „Najednou se lidi dali do pohybu a odstraňovali popadané trosky z ostatních. Snažili se lidem pomoct, ať už tam byl kdokoliv,“ vzpomíná si australská studentka. Dvanácti lidem už pomoci nebylo. Osmačtyřicet dalších řidič, který byl podle dostupných informací z Afghánistánu nebo Pákistánu, zranil. Kamión ukradl polskému řidiči, jenž byl nalezen mrtvý na sedadle spolujezdce.

Kamión, s kterým útočník najel do davu lidí

Foto: Fabrizio Bensch, Reuters

Pachatel dopaden

Pachatel byl dopaden nedaleko místa činu. Německá policie v úterý ráno na Twitteru informovala, že se pravděpodobně jednalo o teroristický útok. Informace deníku The New York Post, že se k masakru na berlínském náměstí přihlásil Islámský stát, se podle organizace SITE, která monitoruje komunikaci teroristů, nepotvrdila.

Lidé na místě útoku zapalují svíčky

Foto: Fabrizio Bensch, Reuters

Vůz vjel do davu lidí ve velké rychlosti bez rozsvícených světel, což také nasvědčuje tomu, že šlo o plánovaný útok. Trh, který se koná před protestantským pamětním kostelem císaře Viléma, projel v délce 50 až 80 metrů.

Podle listu Die Welt byl zadržený řidič nákladního vozu migrant, který do Německa přišel z Pákistánu letos 16. února. Agentura DPA dodala, že může jít o Afghánce, ale přesná identifikace je podle bezpečnostních zdrojů obtížná vzhledem k tomu, že muž mohl použít falešné doklady. [celá zpráva]

1. Dafovská (Bul.) 23:26,2 min. (1 tr. okruh), 2. Becaertová -21,8 (2), 3. Holubcová (ČR) -23,3 (0), 4. Henkelová (Něm.) -26,8 (0), 5. Apelová -35,0 (1), 6. Wilhelmová (obě Něm.) -36,9 (2), 7. Černousovová (Rus.) -40,5 (1), 8. Denkingerová (Něm.) -40,7 (1), 9. Achatovová (Rus.) -40,9 (1), 10. Beerová (Něm.) -44,0 (0), ...27. Vejnarová -1:46,1 (0), 45. Rezlerová -2:40,7 (3), 47. Faltusová -2:46,0 (2), 62. Doskočilová (všechny ČR) -3:44,9 (3).

Stav SP (po 7 závodech):

1. Dafovská 269 b., 2. Becaertová 261, 3. Pylevová (Rus.) 225, ...14. Holubcová 127, 41. Česneková 9, 46. Vejnarová 4, 49. Rezlerová 3.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků