Hlavní obsah

Všude kolem jen krev, těla a trosky. Studentka líčí hrůzu na trhu v Berlíně

Australská studentka Trisha O´Neillová úspěšně složila poslední zkoušku v rámci ročního výměnného pobytu v Německu a na vánoční trh na berlínském náměstí Breitscheidplatz se to vydala oslavit a užít si vánoční atmosféru. Stala se ale svědkem tragédie, na kterou patrně do smrti nezapomene. Všude kolem byla krev a těla, vylíčila následky masakru serveru ABC.

Všude kolem jen krev, těla a trosky. Studentka líčí hrůzu na trhu v Berlíně

„Seděli jsme vedle stánku se svařeným vínem, když se najednou ozvala velká rána a začali na mě padat lidi,“ vybavuje si O´Neillová, jak to celé začalo. Bylo podle ní okolo osmé večer a vánoční atmosféra na náměstí Breitscheidplatz se během vteřiny proměnila ve výjev jako z apokalypsy.

„Viděla jsem, jak se velký černý náklaďák řítí přímo na trh. Srazil tolik lidí.... Pak zhasla světla a všechno bylo zničené. Slyšela jsem křik a potom najednou všichni ztuhli. Všude byla krev a lidská těla. Někteří lidé včetně dětí a důchodců se nehýbali, další propukli v pláč,“ vzpomínala Trisha O´Neillová.

Z prvotního šoku se ale ti, které řidič nezranil, rychle vzpamatovali. „Najednou se lidi dali do pohybu a odstraňovali popadané trosky z ostatních. Snažili se lidem pomoct, ať už tam byl kdokoliv,“ vzpomíná si australská studentka. Dvanácti lidem už pomoci nebylo. Osmačtyřicet dalších řidič, který byl podle dostupných informací z Afghánistánu nebo Pákistánu, zranil. Kamión ukradl polskému řidiči, jenž byl nalezen mrtvý na sedadle spolujezdce.

Kamión, s kterým útočník najel do davu lidí

Foto: Fabrizio Bensch, Reuters

Pachatel dopaden

Pachatel byl dopaden nedaleko místa činu. Německá policie v úterý ráno na Twitteru informovala, že se pravděpodobně jednalo o teroristický útok. Informace deníku The New York Post, že se k masakru na berlínském náměstí přihlásil Islámský stát, se podle organizace SITE, která monitoruje komunikaci teroristů, nepotvrdila.

Lidé na místě útoku zapalují svíčky

Foto: Fabrizio Bensch, Reuters

Vůz vjel do davu lidí ve velké rychlosti bez rozsvícených světel, což také nasvědčuje tomu, že šlo o plánovaný útok. Trh, který se koná před protestantským pamětním kostelem císaře Viléma, projel v délce 50 až 80 metrů.

Podle listu Die Welt byl zadržený řidič nákladního vozu migrant, který do Německa přišel z Pákistánu letos 16. února. Agentura DPA dodala, že může jít o Afghánce, ale přesná identifikace je podle bezpečnostních zdrojů obtížná vzhledem k tomu, že muž mohl použít falešné doklady. [celá zpráva]

1. Dafovská (Bul.) 23:26,2 min. (1 tr. okruh), 2. Becaertová -21,8 (2), 3. Holubcová (ČR) -23,3 (0), 4. Henkelová (Něm.) -26,8 (0), 5. Apelová -35,0 (1), 6. Wilhelmová (obě Něm.) -36,9 (2), 7. Černousovová (Rus.) -40,5 (1), 8. Denkingerová (Něm.) -40,7 (1), 9. Achatovová (Rus.) -40,9 (1), 10. Beerová (Něm.) -44,0 (0), ...27. Vejnarová -1:46,1 (0), 45. Rezlerová -2:40,7 (3), 47. Faltusová -2:46,0 (2), 62. Doskočilová (všechny ČR) -3:44,9 (3).

Stav SP (po 7 závodech):

1. Dafovská 269 b., 2. Becaertová 261, 3. Pylevová (Rus.) 225, ...14. Holubcová 127, 41. Česneková 9, 46. Vejnarová 4, 49. Rezlerová 3.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků