Hlavní obsah
 

Italové šli do práce, Španělé ke kadeřníkovi

Přestože je to jen obyčejná káva s sebou, Italům, kteří se v pondělí poprvé od 9. března vrátili do práce, chutnala zcela výjimečně.

 
Italové šli do práce, Španělé ke kadeřníkovi

„Kávu z baru jsme nepily už dobré dva měsíce,“ svěřily se webu Il Fatto Quotidiano dvě Miláňanky, které si nápoj cestou do práce vyzvedly u výdejního okénka. „Chutná po naději, po novém začátku,“ dodala druhá z nich.

„Ideální by bylo sednout si uvnitř a trochu si popovídat. Ale co naděláme, je třeba být trpělivý. Čekali jsme dlouho, ještě si chvíli počkat nás nezabije,“ přidal se jeden důchodce.

Kromě Itálie v pondělí uvolnila různá omezení řada dalších evropských zemí včetně Španělska, Řecka, Portugalska, Německa, Rakouska či Maďarska. Další státy, mj. i Slovensko, plány na další uvolnění oznámily.

Měření teploty

Návrat do práce zhruba 4,4 milionu Italů proběhl v relativním klidu: provoz na silnicích sice zhoustl, v autobusech a metru ale žádný nával nebyl. Podobná situace byla i na vlakových nádražích, kde lidé čekali na první spoje do Říma, Milána nebo Neapole v rozestupech.

Na dodržování bezpečné vzdálenosti dohlíželi zaměstnanci drah, kteří cestujícím také měřili teplotu a ptali se na důvod cesty. Od pondělí mohou Italové v rámci stejného regionu navštívit své příbuzné, jít na procházku či si zaběhat do znovuotevřených parků. V počtu do 15 lidí jsou také povoleny pohřby. V uzavřených veřejných prostorech však musí lidé nosit roušky.

Video bylo staženo z důvodu vypršení licenční lhůty

Itálie dezinfikuje hotely

Video: AP

Na nošení roušek v MHD a malých obchodech a podnicích, které se v pondělí otevřely, si musí zvykat i Španělé. Ve stanicích metra i na nádražích se jich ráno rozdávaly miliony. „Až do dneška jsem nikoho s rouškou nevídala, ale dnes už ano,“ řekla agentuře AP Madriďanka, která sama měla roušku i ochranné rukavice.

Španělé, kteří se začali vracet do práce už v půlce dubna, od pondělí mohou také za určitých podmínek navštívit některé obchody, provoz mohou obnovit podniky s plochou menší než 400 metrů čtverečních.
Obyvatelé jihoevropského státu se však nejvíc ze všeho těšili na otevření kadeřnictví a holičství, napsal deník El País. Zájemci se musí objednat předem: čekací listiny jsou již nyní dlouhé.

S uvolňováním restrikcí začalo v pondělí i Portugalsko, kde se otevřely malé obchody, kadeřnictví či knihovny, zachován ale zůstal zákaz shromažďování více než 10 lidí.

I Portugalci se, zdá se, mimořádně těšili na návštěvu kadeřnictví, i přes velký zájem se však majitelé obávají o svou budoucnost. „Je to složité, ale musíme jít dál,“ svěřila se jedna z kadeřnic v Lisabonu s rouškou a plastovým štítem, který jí chránil obličej. „Ekonomické oživení bude pomalé, protože kvůli restrikcím se ne všichni zákazníci hned vrátí,“ podotkla.

Řecké ostrovy otevřou v červnu

Také Řekové v pondělí mohli poprvé po šesti týdnech omezení volného pohybu poprvé jít ke kadeřníkovi, koupit si knihu či květiny, nadále by ale měli na veřejnosti dodržovat bezpečnou vzdálenost a v místech s větším počtem lidí nosit roušky. Ty jsou povinné ve veřejné dopravě, v nemocnicích či supermarketech, kde za jejich nenošení hrozí pokuta až 150 eur (asi 4000 Kč).

Hotely s celoročním provozem by se v Řecku měly otevřít 1. června. Ubytování pro turisty, která fungují jen v sezoně, by se mohla začít otevírat asi v polovině června, kdy se podle místních médií očekává i otevření řeckých ostrovů a zahájení pravidelné dopravy na ně. Přesný harmonogram by ale měla vláda teprve oznámit v příštích dnech.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků