Hlavní obsah
Prezident Donald Trump Foto: Evan Vucci, ČTK/AP

Trump vyhodil šéfa agentury, který odmítl tvrzení o podvodech

Americký prezident Donald Trump odvolal šéfa vládní agentury pro kybernetickou bezpečnost (CISA) Christophera Krebse. Jeho vyjádření, že chybějí jakékoliv důkazy o falšování prezidentských voleb, označil Trump za „značně nepřesné“.

Prezident Donald Trump Foto: Evan Vucci, ČTK/AP

Reklama

Trump vyhodil šéfa agentury, který odmítl tvrzení o podvodech

„Nedávné prohlášení Chrise Krebse o bezpečnosti letošních voleb bylo značně nepřesné, protože docházelo k masivním nekalým praktikám a podvodům,“ napsal Trump na Twitteru. „Proto jsem s okamžitou platností odvolal Chrise Krebse z pozice šéfa agentury pro kybernetickou bezpečnost.“

Krebs a další čelní představitelé amerických vládních agentur ve čtvrtek ve společném prohlášení uvedli, že nemají žádné důkazy o falšování amerických prezidentských voleb a že „volby ze 3. listopadu byly nejbezpečnější v americké historii“.Trump v tweetu poukázal na údajné nesrovnalosti během voleb, v nichž podle něj hlasovali mrtví lidé, do volebních místností nebyli připuštěni volební pozorovatelé a sčítací stroje manipulovaly s lístky ve prospěch jeho demokratického vyzyvatele Joea Bidena. Stejně jako v minulosti pro svá tvrzení nepřinesl žádné důkazy.

Agentura Reuters připomněla, že CISA si v těchto volbách již dříve vysloužila kritiku Bílého domu za to, že spustila web na „kontrolu fám“. Na něm podle médií uváděla na pravou míru i dezinformace šířené Trumpovými spolupracovníky.

Podle modelů prestižních amerických médií vyhrál prezidentské volby Biden se ziskem 306 hlasů v takzvaném sboru volitelů, který nového šéfa Bílého domu v prosinci potvrdí. Trump, který podle médií získal 232 volitelů, svou prohru odmítá uznat, opakovaně se prohlašuje za vítěze a bez důkazu tvrdí, že demokraté při hlasování masově podváděli. Jeho tým podal řadu žalob, z nichž některé již soudy zamítly a jiné čekají na projednání.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků