Hlavní obsah

ANO by ve volbách opět vyhrálo, STAN poškozují Piráti

Ve sněmovních volbách by nyní vyhrálo vládní hnutí ANO se ziskem 24,5 procenta, posiluje koalice Spolu (ODS, KDU-ČSL a TOP 09), která by obdržela 23 procent. Na třetí příčce zůstává koalice PirStan s 20,5 procenty, přičemž Starostové a nezávislí (STAN) ve stranických preferencích přeskočili Piráty. Vyplývá to z průzkumu agentury Kantar pro Českou televizi (ČT), který probíhal mezi 13. a 22. zářím.

Reklama

ANO by ve volbách opět vyhrálo, STAN poškozují Piráti

První místo ve volebním průzkumu si v září udrželo hnutí ANO se ziskem 24,5 procenta, oproti srpnu jde však o tříprocentní pokles. Podle průzkumu tedy došlo k zastavení růstu z uplynulých měsíců.

Druhou příčku obsadila suverénně koalice Spolu s 23 procenty, což je o dvě procenta více oproti minulému měsíci, následovaná Piráty, kteří ze srpnových 21 procent o půl procenta klesli.

Z průzkumů dále vyplývá, že STAN „poškozuje“ koalice s Piráty, jak v Otázkách Václava Moravce podotkl sám moderátor.

„Piráti se dostali s preferencemi pod preference Starostů, ale preference celé koalice se stále drží těsně nad dvaceti procenty. A to z důvodu, že v posledním měsíci velmi výrazně poklesl počet voličů Starostů, kteří by nedali hlas celé koalici,” doplnil analytik Kantaru Pavel Ranocha.

Do dolní komory by se dostalo také hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) se ziskem 11,5 procent a těsně také komunisté, kteří by obdrželi 5 procent potřebných ke vstupu do Sněmovny. Naopak nynější druhá vládní strana, ČSSD, by žádné poslanecké mandáty nezískala. Propadla by i Přísaha a Trikolóra, Svobodní, Soukromníci.

Pokud jde o rozdělení na mandáty, obdrželi by kvůli velkému propadu hlasů, opoziční koalice většinu 102 křesel – Spolu 54 a Piráti spolu se STAN 48. ANO by získalo 66 mandátů, SPD 24 a KSČM 8.

Volby do Sněmovny se uskuteční 8. a 9. října.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků