Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Petr Horník, Právo

Volby v ČR: Kdy budou ty příští a jaké nás v dalších letech čekají

Český volič si do roku 2030 moc neodpočine: bez voleb ho čeká jen rok 2027. V dalších letech bude mít možnost volební místnost navštívit, a to leckdy hned několikrát v jednom roce. Kromě hlasovacího práva mohou občané splňující dané podmínky využít i své právo pasivní, tedy kandidovat a být volen, a to celkem v šesti druzích voleb.

Ilustrační foto Foto: Petr Horník, Právo

Reklama

Volby v ČR: Kdy budou ty příští a jaké nás v dalších letech čekají

Rok 2021

Volby do Poslanecké sněmovny máme čerstvě za sebou. Konají se každé 4 roky a jejich výsledek rozhoduje o obsazení 200 křesel v Parlamentu a potažmo také o nové vládě ČR.

Rok 2022

Volby do zastupitelstev obcí neboli komunální volby se v Česku konají každé 4 roky ve všech obcích, v územně členěných statutárních městech také v jejich městských částech nebo obvodech.

  • Na rozdíl např. od parlamentních voleb nelze volit na voličský průkaz, tedy mimo místo svého trvalého pobytu.
  • V těchto volbách může volič označit na hlasovacím lístku jak stranu, tak i jednotlivé kandidáty, a to klidně napříč stranami. Možné je také spojení obou způsobů, kdy volič hlasuje pro jednu stranu a dále vybere u ostatních stran jednotlivé kandidáty.
  • Volební systém komunálních voleb je nejsložitější volební mechanismus, jaký se v Česku používá, a nese s sebou i problém: tím je přepočet hlasů na mandáty pomocí D'Hondtovy metody, která zvýhodňuje strany s větším ziskem hlasů, a (ne)pochopení tohoto zpracování hlasů jakož i způsobů volby voliči.

Volby do Senátu v roce 2022 opět po dvou letech obmění třetinu z celkových 81 senátorských míst horní komory Parlamentu ČR.

Rok 2023

Prezidentské volby (volba prezidenta ČR) jistě vzbudí zájem médií i občanů: půjde totiž o volbu nástupce Miloše Zemana, který byl v roce 2013 historicky prvním prezidentem zvoleným přímou volbou. Prezident České republiky se volí každých 5 let a nemůže být zvolen více než dvakrát po sobě.

Rok 2024

Krajské volby (volby do zastupitelstev krajů)

Volby do Senátu (ve stejných obvodech jako v roce 2018)

Volby do Evropského parlamentu: probíhají v ČR od roku 2004 a v těch posledních, konaných v roce 2019, si Češi volili zástupce 21 mandátů, které jsou pro ČR v Europarlamentu vyhrazeny.

Rok 2025

Volby do Poslanecké sněmovny ČR

Rok 2026

Volby do zastupitelstev obcí (komunální volby)

Volby do Senátu (ve stejných obvodech jako v roce 2020)

Rok 2028

Volba prezidenta ČR

Krajské volby (volby do zastupitelstev krajů)

Volby do Senátu (ve stejných obvodech jako v roce 2022)

Rok 2029 

Volby do Poslanecké sněmovny ČR

Volby do Evropského parlamentu

Rok 2030

Volby do zastupitelstev obcí (komunální volby)

Volby do Senátu (ve stejných obvodech jako v roce 2024)

Budoucí volby ve světě: výběr těch nejzajímavějších
  • USA čekají (v řádném termínu) další prezidentské volby vždy 4 roky od těch předchozích, po roce 2020 je tedy na řadě rok 2024.
  • Rusko se změny prezidenta nejspíš hned tak nedočká: v červnu 2020 odsouhlasili Rusové v referendu změny v ústavě, které umožní Putinovi v prezidentské funkci setrvat až do roku 2036 - pokud se rozhodne opět kandidovat, což se ukáže nejdříve v roce 2024.
  • Polsko je šestou nejsilnější ekonomikou Evropské unie, jeho volby jsou proto sledovanou událostí. Nový prezident Polska se vzhledem k pětiletému funkčnímu období bude volit v roce 2025, parlamentní volby se uskuteční o dva roky dříve.
yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků