Hlavní obsah
 

„Padneme-li my, padne celá Evropa.“ Václavské náměstí vyslechlo projev Zelenského

Na pražském Václavském náměstí se v pátek večer koná akce spolku Milion chvilek pro demokracii „Evropa stojí za Ukrajinou“ na podporu země napadené ruskou armádou. Součástí byl i telemost s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským, který promluvil k demonstrantům v řadě evropských měst. Online přenos nyní Novinky nabízejí živě.

 
„Padneme-li my, padne celá Evropa.“ Václavské náměstí vyslechlo projev Zelenského

Zelenskyj demonstrantům shromážděným v řadě evropských měst řekl, že pokud v současné válce s Ruskem padne Ukrajina, padne také celá Evropa. Vítězství Ukrajiny bude naopak znamenat vítězství pro celý demokratický svět.

„Všichni jste Ukrajinci,“ poděkoval Zelenskyj protestujícím a vyzval je, aby nadále nebyli zticha.

„Jestliže zvítězíme, a já jsem si jist, že zvítězíme, bude to vítězství pro celý demokratický svět, bude to vítězství pro svobodu, vítězství světla nad tmou, svobody nad otroctvím,“ dodal Zelenskyj.

V Praze zaplnily tisíce lidí zhruba polovinu Václavského náměstí.

Prezident Ukrajiny Volodymyr Zelenskyj mluví k národům (s anglickým překladem).

„Putin zatáhl Ukrajinu do války. Každý den zbytečně umírají vojáci, civilisté i děti. Ukrajinci se ale nevzdávají. Naopak! Každý den prokazují ohromnou statečnost a odhodlání, bojují a chrání tak nejen svou zem, ale i celou Evropu,“ uvedli pořadatelé akce na Facebooku

„Pojďme teď dodat sílu my jim,“ burcují dále k účasti.

Spolek se dal dohromady s dalšími organizacemi napříč Evropou. Součástí programu bylo i spojení jak s prezidentem Volodymyrem Zelenským, tak pořadateli demonstrací na podporu Ukrajiny v dalších evropských městech, a to pomocí telemostu.

Akce „We All Stand with Ukraine“ proběhne nejen na pražském Václaváku, ale také na náměstí ve Frankfurtu, Paříži, Bratislavě, Lyonu, Tbilisi, Vilniusu nebo ve Vídni.

Zaplněné Václavské náměstí v Praze čeká na projev Volodymyra Zelenského.

Foto: ČTK

Na pražském pódiu vystoupili například kněz a spisovatel Tomáš Halík, psychoterapeutka a signatářka Charty 77 Věra Roubalová Kostlánová nebo herec Milan Šteindler a další z divadla Sklep.

Na Ukrajině se válčí devátým dnem. Rusové se pokoušejí dobýt Kyjev, dosud ostřelují jeho předměstí. V hlavním městě se mezitím chystají na invazi stavěním barikád a dalších překážek.

V noci ze čtvrtka na pátek ruská armáda ostřelovala jadernou elektrárnu v Záporoží, největší jadernou elektrárnu v Evropě. Na cestě ze země je nyní podle odhadů kolem milionu uprchlíků.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků