Hlavní obsah
Wolfgang Schäuble Foto: Osman Orsal, Reuters

Wolfgang Schäuble

Železná vůle, cílevědomost, pracovitost a svérázné názory a ideje, které se nerozpakuje prosazovat. Tak je známý Wolfgang Schäuble, bývalý německý ministr financí. Byl ministrem v několika vládách, v parlamentu byl nepřetržitě od roku 1972 a v 90. letech patřil k nejpopulárnějším německým politikům, předstihl v popularitě i tehdejšího kancléře Helmuta Kohla.

Wolfgang Schäuble Foto: Osman Orsal, Reuters
Wolfgang Schäuble

V politice se začal Schäuble angažovat ještě během svých studií práva a ekonomie.  V roce 1961 se stal členem Mladých křesťanských demokratů, členem Křesťanskodemokratické unie se pak stal v roce 1965.

V roli ministra vnitra se podílel na přípravách znovusjednocení Německa. Byl předpokládaným nástupcem Kohla a neustále se objevovaly spekulace, že ho vystřídá ve funkci německého kancléře. Než ovšem došlo ke střídání, prohrála koalice v roce 1998 volby a Schäuble se tak kancléřem nestal. Stranu ale dva roky vedl, než byl v roce 2000 vystřídán Angelou Merkelovou.

Schäuble je od roku 1990 upoutaný na invalidním vozíku. Během předvolebního shromáždění v badensko-württembergském Oppenau vystřelil na Schäubleho, který tehdy zastával funkci ministra vnitra, psychicky nemocný muž tři rány. 

Jedna kulka zasáhla ministra do čelisti, druhá do míchy a třetí zasáhla jeho bodyguarda. Ten se uzdravil, ale Wolfgang Schäuble zůstal od třetího obratle ochrnutý. Zadržený střelec Dieter Kaufmann nebyl nikdy odsouzen. Byla u něj totiž diagnostikována halucinogenní schizofrenie.

Ministrem financí byl od roku 2009 až do roku 2017. Od října 2017 zastává Schäuble úřad Předsedy Německého spolkového sněmu.

Schäuble je od roku 1969 ženatý, má tři dcery a jednoho syna.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků