Hlavní obsah

Ve Velkých Hošticích zavřel koronavirus radnici, na vině je oslava narozenin

Koronavirus se objevil ve Velkých Hošticích na Opavsku. Rozšířil se při oslavě narozenin. Onemocněli už starosta, místostarosta a dva úředníci. Většina dalších úředníků a pracovníků obecního úřadu je v karanténě. Úřad proto nefunguje, uzavřena je i knihovna, informoval starosta Alfons Pospiech (ODS).

Ve Velkých Hošticích zavřel koronavirus radnici, na vině je oslava narozenin

Ředitelka protiepidemického odboru ostravské krajské hygienické stanice Irena Martinková řekla, že se tímto ohniskem hygienici zabývají. „V současné době tam evidujeme 22 nemocných. Jde o 15 účastníků oslavy a sedm dalších lidí, často jejich rodinných příslušníků,“ uvedla. Celkem museli hygienici kontaktovat a vyhledat v souvislosti s tímto ohniskem 59 lidí.

Podle starosty je úřad obce s 1800 obyvateli uzavřený. Nejnutnější záležitosti on i místostarosta, který se oslavy také účastnil, řeší telefonicky. „Jsme na telefonu. Dva zaměstnanci úřadu jsou ale v práci a některé požadavky občanů mohou řešit,“ řekl. Dodal, že nemocní jsou ještě další dva pracovníci a zbytek úřadu je v karanténě. Nouzový režim podle něj potrvá do konce měsíce.

Kdo roznesl nákazu

Místostarosta Libor Pospiech řekl, že rozšířit nákazu mohl on, ale není to jisté. „Nikdo to nepotvrdil. Stejně tak jsem se tam mohl nakazit od někoho jiného,“ řekl. Dodal, že od prvního okamžiku, kdy se dozvěděl pozitivní výsledek testu, nic nezatajoval a veřejně ho deklaroval. Podle něj jde o velmi nepříjemnou situaci, kterou, byť neúmyslně a nechtěně, možná způsobil.

Odmítá ale obvinění, že mu už před oslavou nebylo dobře a několik lidí jej upozorňovalo, aby tam raději nechodil. „V době mé účasti na akci, kde došlo k možnému přenosu nákazy na účastníky oslavy, jsem nevykazoval žádné příznaky. Cítil jsem se jen unavený a přetažený,“ uvedl. Nikdo ho před ničím nevaroval, uvedl. „Už jsem něco takového zaslechl. Jsou to ale pomluvy a lži,“ řekl.

Na svatbě byl člověk s nákazou

Kromě Opavska se situace v Moravskoslezském kraji uklidňuje. „Aktualizace za včerejší den (za úterý) potvrzuje uklidnění. Takže souhrn dobrých zpráv. Klesá incidence na Frýdecko-Místecku a na Karvinsku je situace delší dobu klidná. Trochu zlobí Opavsko,“ uvedl hejtman Ivo Vondrák (ANO) na svém Facebooku.

Opavsko nyní hygieniky zaměstnává nejvíce i podle Martinkové. Uvedla, že kromě ohniska ve Velkých Hošticích mají práci i po svatbě v sousedních Kravařích. Účastnil se jí jeden člověk s nákazou, který ale nebyl z Moravskoslezského kraje. Na svatbě podle Martínkové bylo 70 lidí.

V celém kraji přibylo v úterý 21 lidí, u kterých testy prokázaly nákazu koronavirem. Je to o osm méně než v pondělí. Od počátku pandemie v regionu onemocnělo 5141 lidí. Ze zveřejněných dat vyplývá, že na Frýdecko-Místecko připadají čtyři nové případy a na Karvinsko tři. Více nemocných přibylo na Opavsku a v Ostravě, kde je sedm nově nakažených.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků