Hlavní obsah
Lékaři u pacienta nakaženého koronavirem v nemocnici ve Wu-chanu. Foto: China Daily, Reuters

V Číně bylo čtyřikrát více nakažených, než se uvádělo, ukazuje nová studie

V Číně se mohlo v rámci první vlny epidemie covid-19 nakazit už na konci února přes 232 000 tisíc lidí. Plyne to ze studie vědců z Hongkongské univerzity otištěné v úterý v prestižním lékařském časopisu Lancet. Uvádí, že kdyby se uplatnila dnešní kritéria na infikované, jejich počet by byl už v únoru čtyřikrát vyšší.

Lékaři u pacienta nakaženého koronavirem v nemocnici ve Wu-chanu. Foto: China Daily, Reuters
V Číně bylo čtyřikrát více nakažených, než se uvádělo, ukazuje nová studie

V pevninské Číně mimo Hongkong a Macao evidovali ke 20. únoru přes 55 000 nakažených a nyní je jich přes 83 000. Čínská Národní zdravotnická komise ovšem od 15. ledna do 3. března sedmkrát změnila definici toho, kdo se považuje za nakaženého novým koronavirem SARS-CoV-2.

Podle studie měly tyto změny „podstatný efekt“ na to, kolik nakažených bylo zařazeno do statistiky jako potvrzené případy. Pokud by se uplatnily zpětně, celkový počet by stoupl.

Vědci z Hongkongské univerzity analyzovali data Čínské zdravotní komise. Použili také křivky šíření a celková data Světové zdravotnické organizace (WHO) o případech od 2. prosince 2019 do 20. února ze zprávy WHO, která měla svůj tým ve Wu-chanu.

Uvedli, že každá ze čtyř změn definice, koho považovat za potvrzený případ, výrazně zvýšila počet případů.

Při použití exponenciálního modelu šíření, který je vhodný v době, kdy epidemie není pod kontrolou, odhadli, že první změna by vedla ke zvětšení počtu případů 7,1krát.

Odhadují také, že v době platnosti první definice do 23. ledna nebylo odhaleno 85 procent nakažených, což je v souladu s dalšími studiemi. Změna z druhé definice na čtvrtou podle jejich výpočtu zvýšila počet případů 2,8krát a ze čtvrté na pátou 4,2krát. Zmiňují také efekt špičky ledovce, kdy potvrzené případy tvoří jen menšinu celkového počtu nakažených, což je zvlášť typické u nemocí, které mohou mít jak mírný, tak vážný průběh.

„Jestliže by se uplatnila pátá definice případu na celé období epidemie do 20. února, odhadujeme, že s adekvátní testovací kapacitou by bylo v Číně 232 000 potvrzených případů, a ne ohlášených 55 508,“ uvádí studie.

Jak se zvyšovaly znalosti o nemoci a stoupaly kapacity laboratoří, definice potvrzeného případu se rozšiřovala a zahrnovala i případy s mírnějšími příznaky nebo nespojené s epicentrem epidemie ve Wu-chanu či nakaženými lidmi.

Nejvýznamnější změnou byl velký nárůst nakažených ve Wu-chanu, když se mezi potvrzené případy začali řadit lidé, kteří sice nebyli kvůli nedostatku kapacit otestováni na nákazu SARS-CoV-2, ale rentgenové vyšetření u nich potvrdilo těžký západ plic, což se projevilo na skokovém zvýšení počtu případů mezi 12. a 13 únorem.

Autoři výzkumu sledovali separátně vývoj ve Wu-chanu, v provincii Chu-pej a ve zbytku pevninské Číny, aby postihli odlišnou dynamiku vývoje spojenou i s tím, že Wu-chan a některé velká města v provincii byla už na konci ledna izolována.

Podle expertů by se změna definice nakažených měla zahrnout i do úvah o tom, jaká je dynamika šíření epidemie.

Autoři také přiznávají, že jistým limitem je použití čistě exponenciálního modelu šíření, a ne přesného modelu přenosu. Počítali s mediánem inkubační doby v délce 5,2 dne. Připouštějí, že omezením je i to, že jejich výzkum končí 20. únorem, protože nebyli schopni získat pozdější data. Uvádějí, že však v té době už byla epidemie za vrcholem.

Oficiální čínské údaje o počtu nakažených jsou přijímány se značnou skepsí a považují se obecně za podhodnocené. Ve středu americký ministr zahraničí Mike Pompeo uvedl, že Spojené státy jsou přesvědčené, že vládnoucí čínská komunistická strana neinformovala včas o nákaze novým koronavirem.

Minulý týden přiznala místní správa, že počet obětí ve Wu-chanu, kde epidemie propukla, byl o padesát procent vyšší, než se původně uvádělo. Místní úřady zvýšily počet obětí z 2579 na 3869.

Nárůst vysvětlily tím, že v době epidemie se zdravotníci především věnovali záchraně životů nakažených a zprávy o úmrtích byly opožděné, neúplné nebo podhodnocené. Když o nové bilanci informovalo čínské ministerstvo zahraničí, zdůraznilo, že se „nikdy nic neskrývalo a nedovolilo by se jakékoli zakrývání“.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků