Hlavní obsah
Londýnští zdravotníci v ochranných oděvech u sanitky před nemocnicí sv. Tomáše Foto: Hannah McKay, Reuters

U části nakažených se objevují podivné záchvaty a blouznění

Menší část nakažených koronavirem vykazuje také neurologické potíže včetně zmatení, blouznění, záchvatů či mrtvice. Takové symptomy u některých pacientů hlásí podle listu The New York Times (NYT) lékaři po celém světě.

Londýnští zdravotníci v ochranných oděvech u sanitky před nemocnicí sv. Tomáše Foto: Hannah McKay, Reuters
U části nakažených se objevují podivné záchvaty a blouznění

Typickými příznaky nemoci Covid-19, kterou koronavir způsobuje, jsou kašel, horečka a potíže s dýcháním. Vědci však také zaznamenali neobvyklé symptomy v podobě ztráty čichu a chuti či srdečních potíží. A nyní zmiňují také neurologické problémy.

Na počátku března přišel na pohotovost ve floridském městě Boca Raton 74letý muž, který si stěžoval na kašel a horečku. Rentgen nicméně vyloučil zápal plic, proto lékaři poslali pacienta domů. Druhý den ho příbuzní do nemocnice přivezli znovu, neboť horečka se ještě zvýšila. Pacient měl potíže s dechem, lékařům ale nebyl schopen sdělit své jméno a vysvětlit, co ho trápí, neboť nedokázal promluvit.

Senior, který se vedle chronické plicní choroby potýkal s Parkinsonovou nemocí, se jen trhaně oháněl rukama a nohama a zdálo se, že ho postihl záchvat. Následně u něj byla potvrzena nemoc Covid-19.

V úterý lékaři v Detroitu zaznamenali další nezvyklý případ nemoci Covid-19, nakaženou je zhruba padesátiletá zaměstnankyně aerolinií. Žena byla zmatená a stěžovala si na bolest hlavy. Jméno dokázala sdělit, postupně ale přestávala reagovat. Vyšetření následně odhalilo v části mozku abnormální otoky a záněty a také odumírání části buněk. Lékaři u ženy diagnostikovali akutní nekrotizující encefalopatii, která je vzácnou komplikací v případě chřipek a jiných virových infekcí.

Nekrotizující encefalopatie

Podobné případy doprovázející pandemii nemoci Covid-19 ohlásili i lékaři v Itálii a dalších zemích. U některých pacientů byly zaznamenány blouznivé stavy ještě předtím, než se u nich objevily horečky a potíže s dýcháním, uvedl lékař Alessandro Padovani z univerzitní kliniky v italské Brescii, kde byla zprovozněna zvláštní lůžka pro pacienty nakažené koronavirem s neurologickými komplikacemi.

Pacienti s encefalopatií jsou zmatení, neteční a mohou se jevit i otřeseně, chovat se podivně, zírat do prostoru a trpět záchvaty vyžadujícími okamžitou péči. Experti při takových stavech varují ošetřující lékaře, aby měli na paměti, že tito pacienti mohou být nakažení, proto musejí sami sebe chránit před infekcí.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků