Hlavní obsah

Vybuchnou dřív, než doplují. Rusové se neúspěšně snaží vyrobit vlastní námořní drony

1:49
1:49

Poslechněte si tento článek

Kyjev

Rusové se pokoušeli vyrobit vlastní námořní útočné drony, ale jejich snahy zcela selhaly. V rozhovoru s novináři to řekl šéf ukrajinské rozvědky Kyrylo Budanov.

Foto: SBU, Reuters

Ukrajinský velmi úspěšný námořní dron Sea Baby

Článek

„Naposledy zkoušeli experimentální modely na začátku června. Výsledky se nedostavily. Vybuchly ještě předtím, než se dostaly do našich teritoriálních vod. Podle našich informací jely do města Južne a tam hledaly své cíle,“ řekl Budanov podle webu Ukrajinska pravda.

Ukrajinská tajná služba přitom pomocí bezposádkových člunů potopila celou řadu plavidel ruské Černomořské flotily. Velmi úspěšný je přitom dron její vlastní výroby s názvem Sea Baby, který má působivé výsledky.

Úspěšné je ale Rusko ve vlastní výrobě původně íránských dronů typu Šáhid - 136. V květnu 2025 Rusko dosáhlo denní produkce přibližně 170 těchto bezpilotních letounů, do konce roku Kreml plánuje denní výrobu zvýšit na 190.

Šéf ukrajinské rozvědky Budanov v rozhovoru s novináři deníku Ukrajinska pravda uvedl, že Rusko nemůže každý den útočit 400 až 500 bezpilotními stroji, ale Kreml je schopen to dělat v samostatných masivních vlnách. „Skutečně mohou vypustit až 500 dronů v jedné salvě,“ dodal.

V této souvislosti deník Die Welt napsal, že Německo začalo financovat výrobu ukrajinských dronů dlouhého doletu. Má to být první výsledek memoranda podepsaného u příležitosti květnové návštěvy ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského v Berlíně.

Německo by mělo zaplatit výrobu 500 dronů typu Antonov-196. Tyto stroje mohou dopravit nálož o hmotnosti 50 kilogramů do vzdálenosti až 1200 kilometrů. Hodí se tedy k ničení cílů v týlu nepřítele, které nejsou příliš chráněny protivzdušnou obranou.

Německé ministerstvo obrany odmítlo zjištění deníku Die Welt komentovat.

Výběr článků

Načítám