Hlavní obsah
Slovinsko se otevře pro občany EU. Foto: Profimedia.cz

Pandemie skončila, otevíráme hranice, hlásí Slovinsko jako první v Evropě

Slovinsko otevře na konci května své hranice pro občany Evropské unie. Ve čtvrtek pozdě večer o tom rozhodla tamější vláda. Občané zemí Evropské unie mohou přicestovat do Slovinska, aniž by po vstupu museli jít do sedmidenní domácí karantény, uvedla DPA. Vláda uvedla, že pandemie v zemi skončila. Slovinsko je tímto první v Evropě, píše Reuters.

Slovinsko se otevře pro občany EU. Foto: Profimedia.cz
Pandemie skončila, otevíráme hranice, hlásí Slovinsko jako první v Evropě

Na hranicích se sousedními státy – tedy Rakouskem, Itálií a Maďarskem – kontroly zatím zůstávají. Vstup do země bude zamítnut cizincům ze zemí EU, kteří vykazují symptomy nákazy koronavirem a současně nemají ve Slovinsku zřízen trvalý pobyt. Povinnost jít do karantény zůstává u cizinců ze zemí mimo Evropskou unii.

V zemi nadále platí pravidlo dodržování bezpečné vzdálenosti a nošení roušek v obchodech, restauracích a veřejné dopravě.

První případ nákazy novým typem koronaviru Sars-CoV-2 byl v zemi zaznamenán 4. března. Ljubljana 12. března vyhlásila nouzový stav a přijala přísná opatření proti šíření nákazy. Uzavřely se všechny  veřejné prostory jako školy, restaurace, hotely, fitness centra, kosmetické a kadeřnické salóny apod. Platil zákaz shromažďování a pohybu na veřejných místech. Veřejná osobní doprava byla zastavena a občané nesměli opustit svá bydliště.

Od 20. dubna slovinská vláda začala přísná opatření postupně uvolňovat. Otevíraly se obchody a začaly fungovat některé linky meziměstské hromadné osobní dopravy. Od 29. dubna se také znovu otevřely knihovny, galerie a muzea a od 4. května také zahrádky restaurací a kaváren a začaly fungovat kadeřnické a kosmetické služby.

Zemi se podařilo zamezit šíření nákazy koronavirem. V posledních dvou týdnech bylo hlášeno pouze 35 nových případů nákazy. Celkem má dvoumilionové Slovinsko 1464 potvrzených případů nákazy, které podlehlo 103 lidí.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků