Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Policie ČR

Policie řeší za nouzového stavu 30 případů šíření poplašné zprávy

Policisté napříč republikou prověřují v souvislosti s nouzovým stavem už celkem tři desítky případů možného zločinu šíření poplašné zprávy, za který by podezřelí mohli skončit za mřížemi až na osm let. Právu to v pondělí řekl mluvčí policejního prezidia Ondřej Moravčík.

Ilustrační foto Foto: Policie ČR
Policie řeší za nouzového stavu 30 případů šíření poplašné zprávy

„Od 12. března do 20. dubna evidujeme v rámci celé České republiky 29 případů trestného činu šíření poplašné zprávy, které se vztahují k nouzovému stavu,“ upřesnil Moravčík.

Z policejních statistik však podle něj nelze vyčíst, zda všechny řešené věci přímo souvisejí s pandemií koronaviru. Nouzový stav vláda vyhlásila právě 12. března a platí dosud.

Zřejmě nejznámější z těchto kauz se týká audionahrávky na sociální síti Facebook, kterou tam v druhé polovině března zveřejnila jistá žena. V ní tvrdí, že by měla být v Česku zavedena celková karanténa a v ulicích měst hlídkovat armáda, což vystrašilo řadu lidí, protože nahrávka zněla autenticky i kvůli odkazu na „zdroj z ministerstva“.

Policie po autorce začala pátrat, ona se ale sama kriminalistům přihlásila a 21. března podala vysvětlení. Podle její advokátky Elišky Vrané byla zmíněná audiozpráva určena jen pro úzký okruh osmnácti spolupracovníků, nikoliv pro další šíření ve společnosti. Nahrávka nicméně dál kolovala po internetu a vyvolala téměř paniku, než ji dementovali politici v čele s premiérem Andrejem Babišem (ANO).

Policie proti autorce nahrávky sice zahájila úkony trestního řízení, z ničeho ji ale zatím neobvinila, jak v pondělí Právu potvrdila obhájkyně Vraná.

Už v polovině března obvinili domažličtí kriminalisté ze šíření poplašné zprávy třicetiletého muže, který napsal na svůj facebookový profil vymyšlený příspěvek o šíření koronaviru. Napsal, že byla nakažena pokladní v jednom z obchodů v Horšovském Týně, a znepokojil tak řadu obyvatel města.

Zatím bez obvinění

V době nouzového stavu policie dává rovněž pozor na další trestný čin, který by mohl s pandemií souviset, a tím je šíření nakažlivé nemoci. Lidé, kteří byli pozitivně testováni na koronavirus, musejí zůstat v karanténě, a pokud by ji porušili, mohli by se dopustit zmíněného trestného činu.

Policisté ale v době nouzového stavu zaznamenali podle Moravčíka dosud jen čtyři případy šíření nakažlivé choroby, přičemž ne všechny musejí automaticky souviset s koronavirem, ale i s jinými chorobami typu žloutenky či AIDS.

Ve všech čtyřech věcech již byly podle informací Práva zahájeny úkony trestního řízení, obvinění zatím nicméně ani v jedné z prověřovaných kauz dosud nepadlo.

Dvě z nich řeší kriminalisté v Praze, další dva v Plzeňském kraji, konkrétně přímo v Plzni a také na Domažlicku, sdělila v pondělí Právu plzeňská krajská policejní mluvčí Martina Korandová. Obě tamní kauzy se ale podle zjištění redakce přímo možného šíření koronaviru týkají.

První z nich je známý případ týkající se některých členů vedení Plzeňského kraje, zda se nedopustili trestného činu šíření nakažlivé nemoci. Hejtman kraje Josef Bernard (ČSSD) potvrdil 3. dubna na svém profilu na Facebooku, že je pozitivní na koronavirus, přitom ale ještě 29. března tvrdil, že mu testy vyšly negativně.

Po skončení karantény měl ale Bernard navštívit dům pro seniory na Klatovsku. „Nic jsem neporušil, dodržel jsem karanténní opatření, tak jak mi byla nařízena,“ řekl počátkem dubna hejtman Právu.

Z jiného soudku je pak kauza vyhrožování jednomu ze členů Ústředního krizového štábu z konce března. Poškozeným měl být náměstek ministra zdravotnictví a epidemiolog Roman Prymula. Třiapadesátiletý muž z Litoměřicka mu poslal přes třicet e-mailů, ve kterých vulgárně hrozil zabitím jak Prymulovi, tak jeho rodině. Policie ho počátkem dubna zadržela pro podezření z vyhrožování s cílem působit na orgán veřejné moci a věc řešila ve zkráceném trestním řízení.

Kauza už minulý týden putovala k soudu. „Náš útvar již toto trestní řízení ukončil a státní zástupkyně z Litoměřic v této věci podala k soudu návrh na potrestání,“ upřesnil v pondělí mluvčí Národní centrály proti organizovanému zločinu Jaroslav Ibehej.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků