Hlavní obsah
Boris Johnson na archivním snímku Foto: Hannah Mckay, Reuters

Nakažený britský premiér už dokáže ujít kratší vzdálenost

Britský premiér Boris Johnson, který je kvůli nemoci covid-19 od minulého týdne v nemocnici, se zotavuje a už dokáže ujít kratší vzdálenost, uvedl mluvčí jeho kanceláře. Johnson je v dobré náladě, hovořil se svými ošetřujícími lékaři a děkuje celému zdravotnickému personálu za skvělou péči, které se mu dostalo, dodala Downing Street.

Boris Johnson na archivním snímku Foto: Hannah Mckay, Reuters
Nakažený britský premiér už dokáže ujít kratší vzdálenost

Podle Johnsonova otce ale bude premiér na plné zotavení a návrat do čela vlády ještě nějaký čas potřebovat. Stanley Johnson to uvedl v rozhovoru s veřejnoprávní stanicí BBC. Ministerského předsedu, který se na konci března nakazil koronavirem SARS-CoV-2, ve čtvrtek přeložili z jednotky intenzivní péče zpět na běžné lůžko. Podle Johnsona staršího ale jeho syn ještě „není úplně za vodou”.

„Musí odpočívat. Pokud vím, přesunuli jej z jednotky intenzivní péče, ale nemyslím, že se dá říct, že je teď úplně za vodou,” řekl BBC Stanley Johnson. „Musí si dát na čas. Nechce se mi věřit, že se dá po tomhle rovnou vpochodovat do Downing Street a znovu převzít otěže,” dodal premiérův otec, kterému je 79 let.

Pětapadesátiletý Johnson 27. března oznámil, že se nakazil koronavirem. Příznaky nemoci covid-19 řadu dní neustupovaly, proto jej minulou neděli převezli do nemocnice. V pondělí odpoledne se jeho zdravotní stav zhoršil, lékaři jej proto přeložili na jednotku intenzivní péče. Na ní strávil tři noci. Ve čtvrtek večer se premiér vrátil na běžné lůžkové oddělení.

Mluvčí britského kabinetu ve čtvrtek uvedl, že má ministerský předseda „nesmírně dobrou náladu”. Na běžném lůžkové oddělení bude podle něj nyní „v rané fázi rekonvalescence” pečlivě monitorován.

V Británii už nemoci covid-19, kterou virus způsobuje, podlehlo 8958 lidí. Jen za dnešek jich přibylo 980, což je nejvyšší denní bilance od začátku epidemie. Británie nyní co do počtu úmrtí za jediný den překonala nejtragičtější bilanci v Itálii, kde dosud nejvyšší denní statistika z konce března eviduje 969 mrtvých.
Johnsona v současnosti zastupuje v čele země ministr zahraničí Dominic Raab. Ten ve čtvrtek oznámil, že vývoj v zemi zatím není takový, aby se mohla uvolňovat omezení pohybu obyvatel.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků