Hlavní obsah
Odběrné místo na zjištění nákazy Covid-19 v areálu nemocnice Na Bulovce. Foto: Petr Horník, Právo

Od pondělí se budou testovat i lidé bez příznaků, pokud byli v kontaktu s nakaženými

Chytrá karanténa se od pondělí rozšíří do všech krajů, půjde hlavně o řízení testování, oslovování kontaktů a předávání informací. Vyplývá to z mimořádného opatření, které v neděli večer zveřejnilo ministerstvo zdravotnictví na webu. Nově se budou testovat na koronavirus i lidé, kteří sice nemají příznaky, ale přišli do kontaktu s nakaženými.

Odběrné místo na zjištění nákazy Covid-19 v areálu nemocnice Na Bulovce. Foto: Petr Horník, Právo
Od pondělí se budou testovat i lidé bez příznaků, pokud byli v kontaktu s nakaženými

Ministerstvo zdravotnictví mimořádným opatřením nařídilo všem krajům a hlavnímu městu Praze, aby zabezpečily koordinaci činností krajských hygienických stanic, záchranek, zdravotníků, kteří zajišťují odběry vzorků, mobilních týmů a armády.

Všechny tyto složky také musejí předávat informace Centrálnímu řídícímu týmu.

„Celkově tento mechanismus pozitivně přispěje k urychlení činností zabezpečujících testování populace a rychlejší způsob vyhodnocování vzorků a identifikace infikovaných v rámci populace ČR,” uvedlo v dokumentu ministerstvo. Neprodlená realizace opatření je podle něj nezbytná pro adekvátní a rychlé zhodnocení rizika vzhledem k současné epidemiologické situaci.

„Kontaktování osob s ohledem na mimořádná opatření MZ bude probíhat i prostřednictvím studentů lékařských fakult, kteří posilují příslušné krajské hygienické stanice včetně Tracking Call Center,” uvádí dokument.

Nově budou hygienici posílat na testy nejen lidi s příznaky nemoci covid-19, ale i bez nich, pokud byli s někým nemocným v kontaktu. Budou mířit na dosavadní odběrová místa, nebo za nimi přijede odběrový tým zdravotnické záchranné služby nebo armády. Místa musí počet odběrů evidovat dvakrát denně prostřednictvím webové aplikace. Laboratoře pak nesmí přijímat vzorky, které nebudou schopné vyhodnotit do 48 hodin.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků