Hlavní obsah
Balení Remdesiviru Foto: Amr Abdallah Dalsh, Reuters

Česko dostane další zásobu remdesiviru pro tisíc lidí

V situaci, kdy začali v Česku přibývat pacienti s onemocněním covid-19, se ztenčovaly i zásoby léku Remdesivir. Poslední dodávky byly kvůli zvýšené poptávce z celého světa nižší. Americký výrobce léku Gilead Sciences přesto reaguje na aktuální růst hospitalizovaných u nás, do konce října by nám měl dodat dalších 6500 ampulí léku.

Balení Remdesiviru Foto: Amr Abdallah Dalsh, Reuters
Česko dostane další zásobu remdesiviru pro tisíc lidí

Ministerstvo zdravotnictví (MZ) s výrobcem už nyní řeší další navýšené dodávky. Podle prohlášení ředitele Ústavu zdravotnických informací a statistik Ladislava Duška se situace v ČR vyvíjí podle předem odhadnutého modelu.

Ministerstvo zdravotnictví jedná s firmou Gilead, která je vzhledem k situaci v Česku vstřícná
Dana Lipovská, mluvčí nemocnice u sv. Anny

Nedojde-li k výrazné změně, na konci října bude hospitalizováno pět tisíc covidových pacientů. „Intenzivní péči podle tohoto modelu bude, domníváme se, vyžadovat tisíc pacientů,“ řekl na páteční tiskové konferenci ředitel Dušek.

10 000 ampulí

Shodou náhod je to počet pacientů, na který by se měl dostat remdesivir, jenž by měl být dodán na naše území rovněž do konce měsíce. Většina pacientů se léčí pět dní, předpoklad je proto šest ampulí pro jednoho pacienta, a dodávka 6500 ampulí tak znamená léčbu pro tisíc pacientů. I když samozřejmě ne každý pacient na JIP je léčen remdesivirem.

V průběhu týdne se ve Fakultní nemocnici u sv. Anny (FNUSA), jedné ze dvou distribučních lékáren, jeho zásoba už začala tenčit. „Remdesivir zatím máme, spotřeba však roste a zásoby nejsou velké. Ale mám informace, že zatím problém s dostupností není, MZ jedná s firmou Gilead, která je vzhledem k situaci v ČR vstřícná,“ oznámila mluvčí FNUSA Dana Lipovská.

Její informace deníku Právo potvrdil zástupce amerického výrobce remdesiviru, společnosti Gilead Sciences v ČR, Pavel Březina.

„Celkem jsme se zavázali dodat 10 tisíc ampulí do konce října, zatím jsme dodali zhruba 3500. Tedy zbývá ještě 6500 do konce října, děláme pro to všechno. Včera dorazila další dodávka 1728 ampulí, pokud nebyla v Brně včera, měla by tam být dnes (pátek, pozn. red.). Situace se dynamicky vyvíjí,“ sdělil redakci Březina.

Ke strachu podle něj není důvod. Výrobce reflektuje situaci, do které se Češi v těchto dnech dostali, a dodávky navýší. „Signály z centrály jsou dobré, sice nyní dovážíme frekvenčně menší objemy, ale věřím, že během zhruba deseti dnů budeme schopni dovézt větší objem. S ministerstvem zdravotnictví jednáme o případném dalším navýšení dodávek pro další týdny. Věřím, že vše zvládneme a každý potřebný pacient léčbu dostane jako doposud,“ dodal zástupce Gileadu v ČR.

Remdesivir doputuje v tuto chvíli ke každému pacientovi, jehož ošetřující lékař vyplní elektronickou žádanku a jeho indikaci schválí expertní tým, do dvanácti hodin z určené lékárny v Praze nebo v Brně.

„Distribuce remdesiviru je nyní centrálně řízena a schvalována týmem Vladimíra Černého (šéf klinické skupiny covid při MZ, pozn. red.), a to vždy podle aktuální potřeby konkrétního zdravotnického zařízení a pacientů. Naše nemocnice distribuuje dle rozhodnutí týmu profesora Černého lék po celé Moravě,“ popsala cestu léku k pacientům mluvčí FNUSA.

V lékárně Všeobecné fakultní nemocnice v Praze je situace v tuto chvíli dobrá.
„Stále se nám daří pokrýt všechny žádosti o dodávku léku. Máme dostatečné zásoby. Záleží samozřejmě na vývoji nemoci, ale předpokládáme, že ho bude dost na říjen i listopad,“ sdělila Právu Marie Heřmánková, mluvčí VFN.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků