Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Lai Seng Sin, Reuters

Výroba chytrých telefonů ve čtvrtletí rekordně klesne

Celosvětová výroba chytrých telefonů ve druhém čtvrtletí zřejmě klesne o rekordních 16,5 procenta na 287 milionů přístrojů. Na vině bude pandemie nemoci covid-19, která zbrzdila výrobu a utlumila poptávku. Ve svém aktualizovaném výhledu to uvedla analytická společnost TrendForce.

Ilustrační foto Foto: Lai Seng Sin, Reuters
Výroba chytrých telefonů ve čtvrtletí rekordně klesne

V prvním čtvrtletí výroba klesla o deset procenta na 280 milionů kusů, nejníže za pět let.

V prvním čtvrtletí dosáhlo šíření nemoci způsobené koronavirem svého vrcholu v Číně, odkud se onemocnění začalo šířit do Evropy a USA. Výroba v některých továrnách se zastavila nebo výrazně snížila kvůli omezením, která mají zabránit šíření nemoci. Některé závody musely zavřít po nařízení vlády, jiné kvůli tomu, že neměly dostatek materiálu a pracovní síly.

Firmy Samsung Electronics a Apple by si měly udržet ve druhém čtvrtletí pozici prvního a třetího největšího výrobce telefonů. Oběma firmám zřejmě ale klesne podíl na trhu na úkor čínských výrobců.

Výroba iPhonů firmy Apple podle odhadů TrendForce v prvním čtvrtletí klesla téměř o devět procent na zhruba 38 milionů kusů a v současném čtvrtletí se má propadnout o další dva miliony přístrojů. Podíl Applu na trhu se tak za duben až červen sníží na 12,6 procenta ze 13,5 procenta v minulém čtvrtletí.

Podíl Samsungu na trhu se podle nynějších odhadů sníží o tři procentní body na 20,3 procenta. V prvním čtvrtletí výroba firmy klesla o 9,9 procenta a ve druhém se má snížit o dalších 10,7 procenta na 58,3 milionu kusů.

Dvojkou na trhu je čínská Huawei. Ta by díky poptávce na domácím trhu měla ve druhém čtvrtletí proti předchozím třem měsícům zvýšit výrobu o dva miliony na 48 milionů přístrojů, podíl na trhu by se jí mohl zvýšit o 0,3 procentního bodu na 16,7 procenta.

Tržní podíl se ve druhém čtvrtletí zvýší také čínským výrobcům Xiaomi, Oppo a Vivo. Společnost Vivo byla jediným výrobcem, kterému se v prvním čtvrtletí podařilo zvýšit výrobu. Tento trend se jí však zřejmě nepodaří udržet kvůli omezením v jihovýchodní Asii a v Indii.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků