Hlavní obsah
Německá kancléřka Angela Merkelová Foto: Eric Vidal, Reuters

Německá vláda dá na podporu ekonomiky další 3,5 bilionu korun

Kabinet německé kancléřky Angely Merkelové se domluvil na dalším záchranném balíčku pro německou ekonomiku ve výši 130 miliard eur (zhruba 3,5 bilionu korun). Informoval o tom deník Franfurter Allgemeine Zeitung. Jeho součástí je například plošné snížení daně z přidané hodnoty (DPH) nebo prémie pro rodiny s dětmi.

Německá kancléřka Angela Merkelová Foto: Eric Vidal, Reuters
Německá vláda dá na podporu ekonomiky další 3,5 bilionu korun

Koaliční strany CDU, CSU a SPD se podle německých médií překvapivě shodly na plošném snížení DPH.

Od 1. července do 31. prosince se tak dočasně sníží základní sazba z 19 procent na 16 procent. Snížená sazba pak klesne v tomto období ze 7 na 5 procent.

Rodiny s dětmi potom obdrží jednorázový bonus ve výši 300 eur (8000 korun) na dítě. Kromě toho hodlá spolková vláda investovat jednu miliardu eur (26,7 miliardy korun) na rozšíření, rekonstrukce nebo výstavbu školek a jeslí. Cílem rekonstrukcí má být mimo jiné i zlepšení hygienické situace v předškolních zařízeních.

Další překlenující pomoc vláda nabídne odvětvím, která koronavirová krize zasáhla obzvlášť silně. Týká se to například hotelů, klubů, barů, cestovních kanceláří, ale také profesionálních sportovních klubů v nižších ligách. Tyto podniky mohou získat po dobu tří měsíců až 150 tisíc eur (4 miliony korun) měsíčně na úhradu fixních nákladů.

Koalice zavrhla podporu automobilového příspěvku prostřednictvím příspěvku státu na nákup nového benzinového nebo dieselového vozu. Poptávku po benzinových a dieselových autech by měla oživit nižší DPH, uvedl předseda CSU Markus Söder.

Stát naopak přispěje v rámci „ekologické” prémie řidičům, kteří si pořídí nový elektromobil, 6000 eur (160 tisíc korun). Kromě toho vláda investuje 2,5 miliardy eur do podpory výstavby obchodní sítě pro prodej elektromobilů a do podpory výzkumu v této oblasti. Stejnou částku chce investovat do podpory městské a regionální veřejné dopravy.

Německým drahám (Deutsche Bahn) chce kabinet navýšit vlastní kapitál o 5 miliard eur (133,6 miliardy eur).

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků