Hlavní obsah
Ilustrační foto: test na detekci koronaviru SARS-CoV-2 Foto: Tom Brenner, Reuters

Stát chce plošně testovat zaměstnance domovů pro seniory. Na klienty už kapacity nejsou

Stát chce pravidelně testovat personál domovů pro seniory na nový typ koronaviru, ovšem samotné seniory v těchto zařízeních testovat plošně nebude. Vzhledem k jejich množství to není reálné. V České televizi to v sobotu řekl náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula.

Ilustrační foto: test na detekci koronaviru SARS-CoV-2 Foto: Tom Brenner, Reuters
Stát chce plošně testovat zaměstnance domovů pro seniory. Na klienty už kapacity nejsou

Nově testy odhalily dva nakažené klienty domova pro seniory v Lukově na Zlínsku. Pozitivní je rovněž kuchařka domova v Nezdenicích na Uherskohradišťsku.

V pražské VFN zemřela s nemocí covid-19 další žena z domova pro seniory v Michli. Je to šestý zemřelý s nákazou z michelského domova za poslední dny.

Ministerstvo podle Prymuly v současnosti jedná s kraji o distribuci rychlotestů. Pravidelné testování personálu by měli provádět lékaři, kteří do domovů docházejí, dodal.

Plošné testování všech včetně seniorů ale v plánu není. „To je obrovská skupina osob, to bychom testovali na úrovni Spojených států, které jsou x násobně větší než my, takže to zatím kapacitně určitě není možné,” vysvětlil náměstek.

Další zmíněné opatření by se mohlo týkat izolace zaměstnanců v domovech, aby nemohli nákazu do zařízení přinést zvnějšku. V některých, zejména soukromých domovech tato praxe již funguje. „Bydlí v karavanech nebo v nějakých improvizovaných podmínkách s těmi svými klienty,” řekl.

Nákaza se začala šířit v zařízeních pro seniory, kteří jsou spolu s chronicky nemocnými nejrizikovější skupinou. Stát zatím zavedl testování nových klientů a seniorů, kteří se do domovů vrací po pobytu v nemocnici.

Ministerstvo zdravotnictví také přikázalo krajům, aby pro nakažené seniory vyhradily 60 lůžek na 100 000 obyvatel. Stát pro starší pacienty s lehkým průběhem vyčlenil 329 lůžek v pražských nemocnicích Na Bulovce a Na Františku, v Lázních Toušeň u Prahy a v Těchoníně na Orlickoústecku.

Organizace na pomoc seniorům i expertky a experti z vysokých škol v pondělí vyzvali vládu, aby zajistila plošné testování klientů a personálu v domovech pro seniory a podobných zařízeních. Testy by se podle nich měly opakovat minimálně každých 14 dnů. Na nedostatečnou ochranu klientů i pečovatelů opakovaně upozorňovala Česká gerontologická a geriatrická společnost.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků