Hlavní obsah

Podezření na koronavirus? Lékaři zavolejte

Pražská Nemocnice na Bulovce v pondělí představila opatření pro případ, že by byl v ČR potvrzen výskyt koronaviru 2019–nCoV, jehož epidemie vypukla v Číně. Zda bude pacient hospitalizován, bude záviset na splnění klinických a epidemiologických kritérií, tedy na tom, zda má pacient příznaky, nebo zda se pohyboval v ohnisku nákazy. Lékaře je nejlépe kontaktovat telefonicky, aby se zabránilo šíření nákazy.

Podezření na koronavirus? Lékaři zavolejte

Pokud bude pacient splňovat pouze klinická kritéria, bude vyšetřen, ale nebude izolován. V případě, že splní pouze epidemiologická kritéria, je pacient po domluvě s epidemiologem odeslán do domácí izolace.

Délka karantény odpovídá 14denní inkubační době, přičemž osoba je telefonicky sledována epidemiologem a musí si měřit teplotu a sledovat příznaky. Pokud se příznaky objeví, informuje pacient epidemiologa a je transportován do nemocnice k izolaci a vyšetření.

Kristýna Herrmannová z Kliniky infekčních parazitárních a tropických nemocí pražské Nemocnice Na Bulovce

Foto: Kateřina Šulová, ČTK

Jak Herrmannová uvedla, není prokázáno, že by byl pacient infekční, dokud nemá příznaky. Na počátku onemocnění je vždy teplota a kašel, není proto namístě se obávat, že by se u pacienta okamžitě rozvinuly komplikace například v podobě zápalu plic. „Riziko z prodlení tam není,” uvedla lékařka.

Lidem, kteří se vracejí z rizikových oblastí, lékařka doporučila, aby tuto skutečnost oznámili například na letišti nebo epidemiologům, přestože nemají žádné obtíže. Jde zejména o to, aby mohli být v případě propuknutí choroby monitorováni.

Jak lékařka dále uvedla, koronavirus není považován za vysoce infekční, není proto nutné izolovat pacienty do bioboxu.

Test, který odhalí, že se jedná o nákazu koronavirem a nikoliv o chřipkové onemocnění, spočívá ve výtěru nosohltanu a odběru krve. Výsledky jsou známy v horizontu zhruba šesti hodin.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Reklama

Výběr článků