Hlavní obsah
Ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) Ladislav Dušek Foto: Jan Handrejch, Právo

Lidí v nemocnicích by výrazně mohlo ubýt za tři týdny, míní Dušek

Do mírnějšího stupně v rámci systému protiepidemického systému PES by Česko mohlo podle nových kritérií přejít v případě, že v nemocnicích budou ležet maximálně 3 tisíce covidových pacientů. Nyní jich je zhruba 6 tisíc. Podle šéfa Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislava Duška bychom se současným tempem poklesu mohli na kýžené číslo dostat za nejméně tři týdny.

Ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) Ladislav Dušek Foto: Jan Handrejch, Právo
Lidí v nemocnicích by výrazně mohlo ubýt za tři týdny, míní Dušek

Dušek svůj odhad sdělil v pátek České televizi a ČTK. V posledních dnech počty nově nakažených lidí klesají, stále však v Česku probíhá komunitní šíření nákazy.

Vláda bude v příštím týdnu jednat o úpravě systému PES. Nově by do něj mělo přibýt kritérium, které stanovuje pro přechod do nižšího stupně pohotovosti maximální počet hospitalizovaných covidových pacientů v nemocnicích. V pondělí leželo na lůžkách přes 7 tisíc pacientů s onemocněním, ve čtvrtek to bylo přibližně 6100. Na jednotkách intenzivní péče se pak aktuálně léčí 1100 lidí.

V současnosti se Česko nachází v pátém, nejhorším stupni, pro přechod do čtvrtého stupně bude podle vlády potřeba snížit počet hospitalizovaných na maximálně tři tisíce. „Do nemocnic každý den nově přijde 400 až 500 pozitivně diagnostikovaných,” uvedl Dušek s tím, že denně je propouštěno zhruba 150 lidí.

Pokud by toto tempo pokračovalo, lze předpokládat, že rozvolňování opatření a přechodu do čtvrtého stupně se Češi dočkají nejdříve za několik týdnů. Podle Duška to budou minimálně tři neděle.

Ubývá také počtu nakažených mezi seniory. V posledních třech dnech se jejich počty navyšují o zhruba patnáct set denně, v prvním lednovém týdnu to bylo v některých dnech i tři tisíce. Bránit šíření nákazy se podle šéfa zdravotnických statistiků daří i v domovech pro seniory, kde byla v minulých vlnách situace špatná, nyní přibývají desítky případů nákazy klientů sociálních zařízení denně.

Od začátku týdne naopak ale narostlo, byť mírně, reprodukční číslo, tedy údaj popisující, kolik dalších lidí může nakazit jeden pozitivní. Aktuálně se drží na hodnotě okolo 0,8, což je o desetinu více než o víkendu. Jak již ale Dušek nedávno Novinkám sdělil, nejde o žádný rizikový trend.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků